Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – czerwiec 2018

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock
Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Obowiązki informacyjne sektora obrotu uzbrojeniem z zagranicą

1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie zakresu informacji przekazywanych organowi kontroli, czyli Ministrowi PiT, przez firmy z sektora obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Przepisy szczegółowo określają, jakie informacje podmioty te są zobowiązane przekazać organowi kontrolnemu w ramach zezwolenia generalnego. Regulacje dotyczą również przedsiębiorców świadczących usługę pośrednictwa w obrocie towarami o znaczeniu strategicznym, którzy mają odpowiednie zezwolenie. 

Hodowanie lisów i jenotów

1 czerwca zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania lisów polarnych, lisów pospolitych i jenotów. Regulacja ta dotyczy sposobu zabezpieczenia tej części gospodarstwa, w której umieszczone są klatki ze zwierzętami. 

Zmiany w przepisach dla kierowców

Od 4 czerwca zacznie obowiązywać nowelizacja dotycząca prawa jazdy. 

Dwuletni okres próbny dla „młodych kierowców”. Będzie on obowiązywał od dnia odebrania prawa jazdy (obejmuje także kierowców ze stażem, którzy prawo jazdy utracili i musieli się o nie ponownie starać). W tym okresie przez pierwsze osiem miesięcy kierowców z zielonym listkiem będą obowiązywać limity prędkości: 50 km/godz. w terenie zabudowanym, 80 km/godz. poza terenem zabudowanym, 100 km/godz. na autostradach i drogach ekspresowych. W tym czasie będą mogli popełnić tylko...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2018
 (33)

Więcej możesz przeczytać w 6/2018 (33) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie