Jak z rodziną dobrze wyjść... na podatkach

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock 67
Przedsiębiorca może dobrze wyjść z rodziną nie tylko na zdjęciu, ale także od strony podatkowej. Przy czym zatrudnienie małżonka lub niepełnoletniego jeszcze dziecka będzie dla niego mniej opłacalne, niż gdyby dał pracę komuś z pozostałych krewnych. Przynajmniej z punktu widzenia niektórych przepisów.

Można zatrudnić żonę, ale...

Właściciel firmy może przyjąć do pracy swojego małżonka – nie ma co do tego formalnych przeszkód. Powinien jednak mieć na uwadze, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie pozwalają mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pensji, jaką by mu wtedy wypłacał. W efekcie – nie pomniejszyłaby ona podatku płaconego przez przedsiębiorcę. Co więcej, dotyczy to także sytuacji, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową lub są w separacji. Ograniczenie to obowiązuje również w przypadku małżonków osób będących wspólnikami spółek osobowych, niemających osobowości prawnej (np. spółki jawnej). 

Podobnie jest, gdy w grę wchodzi zatrudnienie własnego małoletniego dziecka, np. podczas wakacji. Przedsiębiorca nie zaliczy jego zarobków do kosztów uzyskania przychodu i tym samym nie obniży swojego podatku. 

Natomiast zupełnie inaczej to wygląda, jeżeli dziecko właściciela firmy jest pełnoletnie albo gdy zatrudnia on kogoś z pozostałych członków rodziny: rodzica, brata, siostrę, kuzyna, ciotkę, wujka itd. Pensję, którą takiemu krewnemu wypłaca, może zaliczyć do kosztów swojej firmy. 

Warto jednak dodać, że aktualnie trwają prace nad projektem ustawy, w której zapisano m.in. korzystniejsze niż obecnie rozwiązanie: właściciele firm, zatrudniając małżonka lub małoletnie dziecko, będą mogli zaliczyć ich wynagrodzenie do kosztów uzyskania przychodu – tak jak w przypadku każdego innego...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2018
 (33)

Więcej możesz przeczytać w 6/2018 (33) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY