Polska firma uruchomi fabrykę... w Egipcie. Podpisano ważną umowę

Feerum wchodzi do Egiptu, fot. mat. prasowe
Feerum wchodzi do Egiptu, fot. mat. prasowe
Polska spółka Feerum podpisała porozumienie inwestycyjne pod stworzenie fabryki komponentów i części zamiennych do budowy oraz obsługi silosów zbożowych w Egipcie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ceremonii wzięli udział Premier Arabskiej Republiki Egiptu, Mostafa Madbouly oraz Prezes Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego, Walid Gamal El Din. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze wspierało firmę w procesie wejścia na rynek egipski.

Feerum inwestuje w Egipcie

Planowaną lokalizacją zakładu jest strefa przemysłowa East Port Said, będąca częścią Suez Canal Economic Zone. Polska spółka ma przy budowie zakładu współpracować z egipskim partnerem, spółką East Port Said Development. Wartość inwestycji wyceniono na 1,6 mld EGP (ok. 130 mln PLN).

Feerum jest światowym liderem produkcji innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań przechowywania zbóż, od silosów, przez oczyszczalnie i suszarnie, po transport. Firma ma szerokie doświadczenie w realizacji projektów w Europie, Azji i Afryce, którą wskazuje jako jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju biznesu.

Spółka Feerum pierwsze kroki na rynku egipskim stawiała przy wsparciu PAIH. W 2022 r. przedstawiciele polskiej spółki uczestniczyli w targach rolniczych Sahara Expo. Na stoisku zorganizowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze mieli okazję nawiązać pierwsze kontakty i przekonać się o potencjale rynku.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że polska firma rozwija się na arenie międzynarodowej przy wsparciu PAIH. Egipt jest bardzo perspektywicznym kierunkiem ekspansji dla przedsiębiorstw z Polski w wielu obszarach. Kontrakt podpisany przez Feerum jest doskonałym przykładem, że można to robić z sukcesem na wielką skalę. Zachęcamy firmy do kontaktu – mówi Ayman Farouk z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kairze.

Polskie firmy polubiły Egipt

Planowana inwestycja Feerum to pierwszy projekt o takiej skali w historii współpracy biznesowej między Polską a Egiptem. W kraju nad Nilem powstało już ponad 100 spółek z polskim kapitałem, jednak dotychczas niemal wyłącznie w obszarach turystyki, wynajmu nieruchomości i handlu. Przykładem najbardziej rozwiniętej do tej pory działalności polskich firm w Egipcie jest należąca do Grupy Orlen firma Geofizyka Toruń S.A., która operuje w tym kraju od 2009 r., wykonując badania sejsmiczne na potrzeby poszukiwań złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. W przypadku Feerum chodzi jednak o pierwszą polską prywatną inwestycję produkcyjną, w dodatku o wartości ok. 130 mln PLN.

Jako główną zachętę do inwestycji w tej lokalizacji przedstawiciele Feerum wskazali korzystniejsze koszty operacyjne. Dzięki inwestycji w Egipcie polska spółka ma nadzieję na realizację projektów instalacji silosów zbożowych na rynku lokalnym, a także okolicznych rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Egipt stanowi perspektywiczny kierunek dla relacji gospodarczych Polski. Ze swoją rosnącą ponad 110-milionową populacją jest najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu. To również największa gospodarka Afryki Północnej z dobrą perspektywą wzrostu PKB. Egipt leży na przecięciu szlaków handlowych i posiada rozwiniętą infrastrukturę. Państwo wspiera napływ inwestycji zagranicznych, m.in. poprzez strefy ekonomiczne i wolnocłowe. Potencjał wymiany handlowo-inwestycyjnej dotyczy przede wszystkim sektora rolno-spożywczego, budowlanego i technologicznego.