Okręty podwodne dla Polski - po latach stagnacji jest plan uzupełnienia floty wojennej

okręt podwodny
Polski okręt podwodny, fot. shutterstock.
Od wielu lat polska marynarka wojenna boryka się z problemem postępującego starzenia się floty okrętów podwodnych. Mimo obietnic polityków PiS z 2017 roku wciąż brakuje nowoczesnego sprzętu tego typu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd ma w planach modernizację marynarki wojennej. Chodzi o program "Orka", który miałby uzupełnić braki we flocie okrętów podwodnych. Stan obecnych jednostek jest niewystarczający. Ich średni wiek to 30 lat. Taki sprzęt jest więc nieprzystosowany technologicznie do realiów dzisiejszych konfliktów zbrojnych.

Portal Money.pl przypomina, że w 2017 roku minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, obiecywał zakup nowych jednostek, jednak procedury i zmiany w Planach Modernizacji Technicznej opóźniły ten proces. W rezultacie Polska traciła kolejne okręty, które były odsuwane od działalności w związku z ich złym stanem technicznym.

Przyśpieszenie procedur zakupu okrętów podwodnych

Nadszedł jednak czas na zmianę. Jak zapowiedział obecny szef MON, Mariusz Błaszczak, jeszcze w tym roku planowane jest przyspieszenie procedur zakupu nowych okrętów podwodnych. Program o nazwie "Orka" ma na celu nie tylko zwiększenie liczby jednostek, ale także transfer niezbędnych technologii.

Podczas trwającej dwudniowej konferencji Defence24 Day, Mariusz Błaszczak podkreślił, że Marynarka Wojenna powinna obejmować zarówno jednostki nawodne, jak i podwodne. Zwrócił uwagę na konieczność posiadania okrętów, które mogą skrycie przemieszczać się pod wodą.

Wysokie wymagania dla nowych okrętów podwodnych

Szef MON zapowiedział, że wkrótce zostaną podane więcej szczegółów dotyczących liczby okrętów, ich wyposażenia oraz kompetencji. Wskazał jednak na kilka kluczowych cech, które będą brane pod uwagę przy zakupie nowych jednostek.

Wymagania wobec nowych okrętów podwodnych są wysokie. Polska chce, aby cechowały się one długotrwałością realizowanych misji, dużą pojemnością w zakresie przenoszonych środków bojowych oraz elastycznością konfiguracji. Ponadto, oczekuje się wysokich zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością oraz długotrwałego wyczekiwania w ukryciu pod wodą.

Program "Orka" - nowy etap modernizacji marynarki wojennej

Modernizacja polskiej marynarki wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa kraju oraz utrzymania zdolności obronnych na morzu. Program "Orka" stanowi ważny krok w tym kierunku i daje nadzieję na nową erę dla polskiej floty podwodnej. Oczekujemy z niecierpliwością na kolejne informacje dotyczą

Ile kosztuje okręt podwodny

Cena takiego okrętu jest determinowana przez wiele czynników, takich jak typ jednostki, jej rozmiar, zastosowane technologie, systemy uzbrojenia, wyposażenie, zdolności operacyjne oraz liczne inne czynniki.

Obecnie ceny nowoczesnych okrętów podwodnych wahają się zazwyczaj od kilkuset milionów dolarów do kilku miliardów dolarów. Jednak niektóre zaawansowane jednostki mogą kosztować nawet kilkanaście miliardów dolarów, zwłaszcza jeśli uwzględnimy koszty badań, rozwoju i technologii związanych z ich konstrukcją.

Przykładem jest program amerykańskich okrętów podwodnych typu Virginia, których koszt jednostki wynosi około 2,7 miliarda dolarów. Natomiast Francja zamierza zainwestować około 9 miliardów euro na budowę nowej generacji okrętów podwodnych typu Barracuda.

Warto jednak pamiętać, że koszty zakupu okrętów podwodnych to tylko część całkowitego budżetu związanego z ich eksploatacją. Konieczne jest uwzględnienie kosztów utrzymania, szkolenia załogi, modernizacji, logistyki i innych czynników, które wpływają na całkowity koszt posiadania i operowania okrętem podwodnym.

Ostateczna cena zakupu nowoczesnego okrętu podwodnego jest wynikiem wielu negocjacji, umów i specyficznych wymagań danego kraju.

X