Najczęściej kupowane książki lutego. Nielsen Bookscan

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 45
Z jednej strony ekranizacja powieści erotycznej, z drugiej dramatyczne losy kobiet z historią Auschwitz w tle. Książki dla dzieci, lektury i dwie wiadomości z targów, jedna dobra, druga już mniej. O tym, jakie książki kupowaliśmy w lutym opowiada Renek Me

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Zestawienie top20 Nielsen BookScan Polska za kolejne cztery tygodnie roku (26 stycznia-24 lutego) to miks ze świeżo zekranizowanych książek Blanki Lipińskiej i Andrzeja Sapkowskiego, świetnych nowości i lektur szkolnych. Warto zwrócić uwagę na losy kobiet przedstawione na tle dramatycznych zdarzeń, tak prawdziwe, jak i wymyślone (dominuje tematyka Auschwitz). Olga Tokarczuk przechodzi z pierwszej dwudziestki do drugiej, a rynek czeka na nową książkę noblistki zapowiedzianą na 2020 rok. 

Zestawienia top20 otwiera trylogia Blanki Lipińskiej. Filmowa wersja powieści „365 dni” weszła na ekrany 7 lutego bijąc rekordy oglądalności w 2020 roku i – co dość oczywiste – tydzień po premierze był najlepszy także dla sprzedaży książek. Całe podium dla polskiej powieści erotycznej.

Następnie mamy cztery nowości ze stycznia 2020 roku, jest tu powieść biograficzna Magdy Knedler, thiller prawniczy Remigiusza Mroza, powieść inspirowana faktami Heater Morris oraz thiller Harlana Cobena. Poza tym w top 20 Wiedźmin i więcej thillera (Lee Child, Alicja Sinicka), i więcej powieści obyczajowych (Kristin Hannah, Jojo Moyes).

Wspomniane opowieści o dramatycznych losach kobiet to w większości książki z kategorii Fiction, gdzie mamy różny poziom historycznej wiarygodności („Położna z Auschwitz”, „Podróż Cilki”, „Tatuażysta z Auschwitz” „Płatna miłość w Auschwitz”). Natomiast dwie książki są umieszczone w kategorii Non-fiction i opowiadają historie prawdziwe, pierwsza – Elisabeth Revol – o zejściu z Nanga Parbat. Ale szczególne wrażenie robi obecność w zestawieniu „Dymów nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej, książki wydanej w 1945 roku i uznawanej za jedno z najwybitniejszych literackich naocznych świadectw obozowej rzeczywistości. To jest książka porażająca i bardzo dobrze, że szeroka publiczność docenia ten tytuł. 

Odnotujmy też dwie książki w kategorii Dla dzieci i młodzieży: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek zilustrowane przez Daniela de Latoura oraz „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Czy są to hity, bo są to lektury szkolne, czy są to lektury, bo są to hity? Czy to możliwe, że te dwa zjawiska idą ze sobą w parze? Chciałoby się więcej takich.

Dodajmy na koniec dwie wiadomości ze świata książki dla dzieci. Zła: czarujące międzynarodowe targi książki dziecięcej w Bolonii zostały przełożone. Dobra: gdzieś na granicy światów nasi górą, Iwona Chmielewska autorka oraz ilustratorka z Torunia (w barwach Korei Południowej) zdobywa prestiżową nagrodę BolognaRagazziAward 2020 (w kategorii New Horizons). Pucio (superbohater z książek „logopedycznych”) uwielbiany przez młodych rodziców przechodzi reinkarnację i w postaci gry planszowej zdobywa nagrodę główną na międzynarodowych targach Kids Time w Kielcach. Książki promieniują nie tylko w stronę ekranizacji.

PEŁNE ZESTAWIENIE: