Jak zarobić na dywidendach

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
W krótkim terminie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w spółki wypłacające dywidendę podlegają wahaniom tak jak każda inwestycja w akcje. Ale w horyzoncie pięciu lat tego rodzaju inwestycje biły indeksy giełdowe i… fundusze akcji dywidendowych.

19 proc. zysku wypracowanych w ostatnich pięciu latach (licząc do końca lipca 2019 r.) przez otwarty fundusz PZU Akcji Spółek Dywidendowych, to jedna z wyższych stóp zwrotu jakie działające na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych fundusze inwestycyjne wypracowały w tym okresie. Nic dziwnego, w tym samym czasie WIG – indeks mierzący koniunkturę na GPW – zyskał bowiem 13 proc., a zarządzającym funduszami rzadko udaje się osiągnąć stopy zwrotu wyższe niż wskazywane przez indeksy giełdowe, zwłaszcza w średnim i długim terminie. „Zwykły” fundusz akcji, także zarządzany przez PZU, uszczuplił aktywa inwestorów o 22,3 proc. w tym samym czasie. Już choćby ten jednostkowy przykład przekonuje, że inwestowanie w spółki dywidendowe jest warte przynajmniej rozważenia.

Moda na dywidendy

Na rynkach rozwiniętych inwestowanie w spółki dywidendowe jest główną przyczyną kupowania akcji. Spółki, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami potwierdzają dobrą kondycję finansową (osiągają zyski i mają odpowiednią strukturę bilansu, co oznacza, że nie grozi im np. utrata płynności i upadłość), a same dywidendy mogą amortyzować ewentualne spadki kursu lub wzmacniać ich siłę wzrostu.

Na rynkach rozwijających się spółki często wolą inwestować w rozwój niż dzielić się zyskami, ale stopniowo także na...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2019 (48)

Więcej możesz przeczytać w 9/2019 (48) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY