Pieniądze dla firm z UE. Źródełko coraz mniejsze

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Są jeszcze regiony, gdzie zostały do wzięcia duże pieniądze z RPO, jednego z dwóch głównych źródeł unijnego dofinansowania dla firm. W niektórych naborach są zmiany.

Wtym roku w Regionalnych Programach Operacyjnych jest ok. 2,2 mld zł na dotacje dla firm, głównie dla MSP. Niby sporo, ale o kilkaset milionów złotych mniej niż w 2018 r. Zresztą dostępnych pieniędzy będzie w RPO generalnie mniej, nie tylko dla przedsiębiorców, bo budżet z obecnej perspektywy finansowej powoli się wyczerpuje. Przez to zdecydowanie mniej będzie również konkursów dla ubiegających się o dofinansowanie.

– Do tej pory, czyli przez ponad trzy lata wdrażania programu, wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie ogłosiliśmy przeszło 180 konkursów i naborów pozakonkursowych – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. – W planach na ten rok mamy natomiast już tylko 10 konkursów z pulą środków wynoszącą ponad 170 mln zł.

Z tego tylko jeden konkurs na Mazowszu będzie skierowany do biznesu (patrz tabela). Dwa inne tego typu, rozpisane jeszcze w zeszłym roku (do rozdania było 78 mln zł) kończą się właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia. 

Również w przypadku innych województw w harmonogramach RPO coraz więcej rubryk zawiera formułę: „W 2019 r. nie przewiduje się naboru”. Chociaż – są i takie regiony, gdzie właśnie w tym roku zaplanowano wyjątkowo dużo pieniędzy na dotacje dla firm. To przede wszystkim województwo łódzkie (ponad...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2019 (43)

Więcej możesz przeczytać w 4/2019 (43) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie