Fundusze regionalne: nastawcie się na pożyczki

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock 72
W zeszłym roku, trzy lata po tym, jak uruchomiono regionalne programy operacyjne z unijnej perspektywy 2014–2020, ich rozdzielanie wreszcie mocno przyspieszyło. Na szeroką skalę zaczyna się też dystrybucja instrumentów zwrotnych, których rola, w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, zdecydowanie wzrosła.

Owszem, są dziedziny, w których, w poszczególnych województwach, unijne pieniądze się kończą, ale są i takie, gdzie nowe możliwości dopiero się pojawiają. Wyraźnie widać jedną tendencję: tam, gdzie zapotrzebowanie na kapitał jest największe, dotacje coraz częściej są zastępowane przez pomoc zwrotną, czyli preferencyjne kredyty czy pożyczki. 

– W 2018 r. najistotniejszymi formami wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 będą dotacje na działalność badawczo-rozwojową i działania proeksportowe, w tym na udział w targach i misjach gospodarczych oraz na badanie potencjału eksportowego firm. Dostępne będą także pożyczki na inwestycje podstawowe i innowacyjne – wylicza Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Województwo to jest jednym z liderów, jeśli chodzi o wydawanie środków z RPO, w tym przewidzianych dla MSP. Pierwszy nabór wniosków od firm miał tam miejsce na początku 2016 r. i, jak dotąd, takich naborów było pięć, a wsparcie, przekraczające łącznie 242 mln zł, otrzymało 414 przedsiębiorców. 

– Ten rok to kolejne szanse na pozyskanie unijnego dofinansowania na rozwój działalności biznesowej – stwierdza z kolei Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. – W sumie planujemy rozdysponować ponad 100 mln zł, głównie w obszarze badań i rozwoju, ale też specjalistycznego...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2018 (31)

Więcej możesz przeczytać w 4/2018 (31) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie