Blockchain i konopie. Startup Trustt ma pomysł na technologiczną rewolucję. Zebrał niemal 2 mln zł

Tomasz Rachwał i Mike Sikorski TRUSTT
Tomasz Rachwał i Mike Sikorski TRUSTT
Polski startup Trustt zebrał 1,8 mln złotych na etapie pre-seed. Firma stworzy technologię, która ma odzwierciedlić standard GS1 na rynku konopi dzięki zastosowaniu technologii blockchain.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podaje firma, do tej pory w ciągu dwóch miesięcy od powstania, potwierdzono finansowanie na poziomie 400 tys. euro (ponad 1,8 mln zł). To nie koniec rozwoju, bo startup aplikuje o kolejne dofinansowanie w kwocie 2,3 mln euro, co pozwoliłoby na osiągnięcie 10 mln złotych finansowania w rundzie pre-seed.

- To początek czegoś wielkiego dla nas i dla całej branży w Europie, pozwoli nam to realizować naszą wizję dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa produktów z konopi wśród konsumentów, pomagając jednocześnie producentom obniżać ryzyko biznesowe przy zwiększeniu zyskowności zachowując zgodność regulacyjną. Wierzymy, że budowa naszej platformy może znacznie wpłynąć na rozwój branży w Europie – mówi Mike Sikorski, współzałożyciel Trustt.

Trustt z globalnymi aspiracjami

Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój technologii ze szczególnym naciskiem na budowę Trustt Trace, czyli opartej na blockchainie platformy trace’ingowej, umożliwiającej szyfrowane dokumentowanie historii wszystkich zdarzeń w cyklu życia produktu – od nasiona, aż po produkt końcowy. Środki pozwolą również na wdrożenie programów pilotażowych Trustt w Polsce, Malcie, Danii, Irlandii oraz Ugandzie.

Rynek konopi jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie, jego wartość w Europie w 2018 r. wynosiła 300 mln euro, w bieżącym roku ma osiągnąć już wartość 7 mld euro a w 2028 roku może wynosić nawet 115 mld euro. 

Co więcej, wraz z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach Trustt stworzył projekt badawczo-rozwojowy i aplikuje obecnie o grant w wysokości 2,3 mln euro w ramach europejskiego programu Horyzont Europa.

Regulacja rynku jest głównym celem Trustt. Między innymi dlatego startup ma nadzieje dołączyć do pierwszego europejskiego technologicznego akceleratora dla branży konopnej na Malcie – TechforCann, co wiąże się pozyskaniem kolejnych środków oraz potencjalną współpracą z regulatorem, który jako pierwszy w Europie podjął się legalizacji rynku konopi. Platforma, nad którą firma pracuje, pozwoli na rozwiązanie kluczowych problemów, z którymi mierzy się branża: standaryzacji, weryfikacji oraz bezpiecznego obrotu produktów z konopi. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY