Finanse


Dwie innowacje w jednym

Scabrosus to młoda innowacyjna firma – liczy sobie zaledwie dwa lata – jednak już odnosi spore sukcesy. Jako jedna z pierwszych przetestowała też na krajowej platformie crowdfunding udziałowy, co zwiększyło przy okazji zaufanie polskich inwestorów do tej formy społecznościowego dofinansowywania.


Unijne dotacje dla MSP – stan na dziś

Usługi doradcze czy ochrona patentowa? A może pieniądze na stworzenie strategii wejścia na rynek zagraniczny? Oferta unijnych funduszy dla MSP nie ogranicza się do tych najbardziej znanych i obleganych programów. Ale uwaga: nie każdy instrument jest dostępny dla wszystkich.


Nie wszystkie jajka w krajowym koszyku

Na świecie rzeczą normalną jest geograficzna dywersyfikacja majątku, aby m.in. lepiej go chronić przed spadkiem wartości, utratą płynności, zniszczeniem czy wręcz konfiskatą. Polacy wciąż niezbyt z tego korzystają. Tymczasem nie tylko ci z wielomilionowym majątkiem mogą zdywersyfikować ryzyko. W dodatku dziś jest to prostsze niż jeszcze kilka lat temu.


Faktoring rozwiązaniem dla zatorów płatniczych nie tylko dla dużych firm

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju (raport „Zatory płatnicze – duży problem małych firm”, FOR, marzec 2017) wskazują, że ponad 25 proc. badanych firm wymienia zatory płatnicze jako jedną z najistotniejszych barier hamujących wzrost inwestycji.


Słuchaj, ale zachowaj czujność

Korzystając z usług doradcy finansowego, np. w ramach bankowości prywatnej, choć nie tylko, powierzamy mu nieraz dorobek swojego życia. Stąd i wybór doradcy nie może być pochopny. Jak go wybrać? I jak się jeszcze upewnić, że trafiliśmy dobrze?


Mała firma w Polsce i w UE

Podatki i składki ubezpieczeniowe pożerają u nas nieraz połowę, jeśli nie więcej, przychodów niewielkich przedsiębiorstw osób fizycznych. W Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Czechach państwo zabiera im najwyżej 20 proc. Za to gdy mała firma przetrwa ten bardzo trudny okres i urośnie, polski system będzie dla niej dużo łaskawszy niż gdzie indziej.


Luksusowa alternatywa dla inwestorów

Zamożni Polacy coraz częściej wolą zainwestować swój kapitał w luksusową nieruchomość niż w kilkanaście zwykłych kawalerek. Dlaczego? Bo to inwestycja znacznie bardziej odporna na rynkowe zawirowania i mniej obciążona dodatkowymi kosztami.


Wplątanym w polisolokaty trochę ulżyło

Koniec z horrendalnymi prowizjami pobieranymi za zerwanie niesławnych polisolokat. Dzięki ugodzie UOKiK z ubezpieczycielami opłata nie może być wyższa niż 25 proc. aktualnie zgromadzonych środków. Ci zaś, których porozumienie nie dotyczy, bo już wcześniej wycofali się z inwestycji, mają duże szanse na wygraną w sądzie.


Jak przygotować wniosek o unijną dotację

Jeśli wniosek o dotację unijną nie zostanie sporządzony zgodnie z konkretną instrukcją, przepadnie nawet najlepszy projekt. Nasze szanse pogrzebać może nawet jeden błąd popełniony przy składaniu aplikacji. Generalnie zaś trzeba zrobić wszystko, by sobie pomóc, a nie tylko nie zaszkodzić.


Lotniskowa trampolina

W polskich portach lotniczych dynamicznie rosną przewozy, co pobudza rozwój samych lotnisk, a także stwarza okazję do rozwoju sektora turystycznego, logistycznego, e-sklepów i wielu innych firm z różnych branż. Łatwiej też może być tym, którzy szukają inwestora.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Cztery sposoby na podatki

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single