Finanse


Pieniądze dla firm z UE. Źródełko coraz mniejsze

Są jeszcze regiony, gdzie zostały do wzięcia duże pieniądze z RPO, jednego z dwóch głównych źródeł unijnego dofinansowania dla firm. W niektórych naborach są zmiany.


Tanie inwestowanie. Czy to się opłaca?

Opłaty za zarządzanie pobierane przez fundusze są w Polsce najwyższe w Europie. To sprawia, że polscy inwestorzy zarabiają znacznie mniej, niż mogliby. Stawki spadają, ale i tak warto rozważyć inwestycję w tzw. ETF. Tu opłaty są minimalne.


Banki sobie poradzą, małym firmom będzie trudniej

Prognozy mówią o nadciągającej recesji, a niektórzy wieszczą wręcz ogólnoświatowy kryzys. Nawet jeśli do niego dojdzie, w polskim systemie bankowym pieniędzy raczej nie zabraknie. Lecz już samo spowolnienie sprawi, że zwłaszcza MSP będą mieć większe problemy ze zdobyciem dofinansowania.


Jak zarobić na spadkach cen akcji

Kiedy na giełdzie leje się krew, a spadające indeksy przyprawiają inwestorów o palpitacje serca, ty możesz na tym zarobić. Ale uwaga: nie jest to wcale takie łatwe. Nie radzą sobie z tym nawet eksperci.


Nowość w PKO Banku Polskim dzięki JPK

PKO Bank Polski jako pierwszy wykorzysta Jednolite Pliki Kontrolne do usprawnienia i digitalizacji procesów obsługi klientów. Od 11 lutego klienci Centrum Bankowości Przedsiębiorstw mogą przekazywać JPK do banku poprzez serwisy transakcyjne iPKO i iPKO Biznes. Bankowość Przedsiębiorstw powstała w kwietniu ubiegłego roku i zajmuje się obsługą przedsiębiorstw o przychodach rocznych 5–30 mln zł, dopasowaną do ich potrzeb i oczekiwań m.in. dzięki mobilnym doradcom i dedykowanym analitykom.


Nowe rozdanie

4 mln zł na stworzenie prototypu sztucznego oka dostała firma Toucan Eye. Największy fundusz unijny finansujący średniaków wprowadził kilka znaczących zmian. To szansa dla firm spoza Mazowsza.


Jak przekonać do siebie venturekapitalistę

Bądź szczery, konkretny i nie przeholuj z optymizmem. Nie zaszkodzi też wynająć doradcę transakcyjnego.


Czy już czas kupować mniejsze spółki?

Kupić czy jeszcze poczekać? Wyceny małych i średnich spółek na GPW, w stosunku do ich zysków, osiągnęły poziomy, które w przeszłości były sygnałem do wzrostów. Kolejny argument za odbiciem to wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tyle że szukanie dna przeceny jest zawsze bardzo ryzykowne. Bo może być jeszcze taniej.


Łatwo i prosto to czasem źle

Firmy nieobeznane z machiną bankową czy niemające czasu na przedzieranie się przez gąszcz usług finansowych korzystają często z pośredników. Czego od nich oczekiwać i na co uważać?


Miliony na przejęcia za granicą

Dzięki pomocy Funduszu Ekspansji Zagranicznej przejęcie firmy w innym kraju czy zbudowanie w nim fabryki może być bezpieczniejsze i szybsze. „Do każdego euro czy dolara dokładamy drugi” – zapewnia FEZ.


Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Czy przenieść firmę za granicę

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty