Finanse


Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

3 x P – czyli przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, według deklaracji resortu finansów, miał dotyczyć m.in. samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej. Tymczasem część wprowadzonych od stycznia 2019 r. zmian dotyczących aut firmowych, zamiast polepszyć sytuację przedsiębiorców, w rzeczywistości zwiększyło ich zobowiązania wobec fiskusa.


Obfity zasiew. Coraz więcej pieniędzy na startupy

Na polskim rynku powstało 30 nowych funduszy venture capital. Połowa z nich zamierza inwestować w startupy w formie kapitału zalążkowego. Do wydania mają od 30 do 300 mln zł.


Złoto znowu świeci i kusi

Notowania złota znowu rosną. I to nie mało. Dziś kruszec ten to polisa ubezpieczeniowa na wypadek kryzysu. Ale inwestować w nie można bez kupowania metalu. Odpowiedź na pytanie, czy metale szlachetne wracają do wieloletniej hossy, przyniosą decyzje banków centralnych.


Jak zarobić na dywidendach

W krótkim terminie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w spółki wypłacające dywidendę podlegają wahaniom tak jak każda inwestycja w akcje. Ale w horyzoncie pięciu lat tego rodzaju inwestycje biły indeksy giełdowe i… fundusze akcji dywidendowych.


Żeby się lepiej płynęło

Niewielkie firmy są znacznie mniej odporne na wszystko, co zaburza ich płynność finansową. Dla nich to może być śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli zastanawiają się, co może im pomóc chronić płynność, to tu znajdą podpowiedzi.


Pułapki podatkowe

Korzystanie z każdej z form finansowania dłużnego firmy ma swoją podatkową specyfikę. Zmiany jakie zachodziły ostatnio w prawie, niestety nieco ograniczyły możliwości zmniejszania przy tej okazji obciążeń podatkowych.


Otwartość za otwartość. Wywiad

Im więcej wiemy o kontrahentach, dostawcach, odbiorcach, terminach płatności i kontraktach, tym lepiej dobierzemy satysfakcjonującą formę finansowania – mówi Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP w Banku BNP Paribas.


Na wszelki wypadek

Ubezpieczenie to nieodzowny element prowadzenia firmy. Jego odpowiedni dobór to często być albo nie być dla przedsiębiorstwa, co potwierdzają historie ubezpieczonych.


Pieniądze tam i tu

Możliwości, jakie stwarza rynek finansowania zewnętrznego w Polsce, jeśli chodzi o pieniądze na firmowe inwestycje, niczym się już nie różnią od tych na Zachodzie.


Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Szybko rosnące dla małych firm składki ZUS i coraz ciaśniejsza fiskalna sieć, wymuszają na drobnych przedsiębiorcach staranny wybór formy opodatkowania. Bo to właśnie na tym da się naprawdę sporo oszczędzić.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty