Finanse


Pełnoletni finansowo

O tym, że w dorosłym życiu pieniądze grają bardzo ważną rolę, młodzi przekonują się, czasem dotkliwie, już na starcie w samodzielność. Provident Polska postanowił dać im wskazówki, jak rozsądnie zarządzać finansami, i robi to w coraz atrakcyjniejszy sposób.


Faktoria – nowy gracz na rynku usług dla firm mikro oraz MSP

Rynek usług dla firm mikro i MSP powiększa się o nowego gracza. Jest nim Faktoria – spółka, która właśnie rozpoczyna swoją działalność pod skrzydłami Nest Banku. Chce umożliwić małym i średnim firmom w Polsce rozwijanie pełnego potencjału poprzez dostarczanie im w pełni dopasowanych rozwiązań.


Kryzys czy nie, lepiej być gotowym

Potencjalny kolejny globalny kryzys finansowy to wciąż bardziej przeczucie niż uzasadnione obawy. Ale wzrost rentowności rządowych obligacji na świecie może okazać się zwiastunem nadciągających kłopotów. Czy zabezpieczać się przed ich nadejściem? I jak?


GetBack – historia ku przestrodze

Historia GetBacku jest jak wybuch supernowej. W pięć lat wartość tej firmy wzrosła z 10 mln zł do 2,8 mld zł, a po kolejnym pół roku spadła do zera, a nawet poniżej. Byli tacy, którzy przewidywali takie zakończenie, lecz niewielu ich słyszało, a jeszcze mniej posłuchało. Jaka jednak płynie z tego wszystkiego nauka?


Bankowanie zrobiło się fajniejsze

Upowszechnianie się aplikacji mobilnych, promocje dobrane pod danego przedsiębiorcę, różne ułatwienia w codziennym prowadzeniu biznesu, jak choćby terminale płatnicze – to zmiany, jakie zachodzą ostatnio w ofertach banków dla MSP. Łyżką dziegciu jest jednak konieczność czytania tego, co napisano drobnym druczkiem, oraz odnośników, które nie chcą zniknąć z umów i tabel opłat.


Programy sektorowe: gry wideo

Producenci gier komputerowych to uprzywilejowany sektor, jeśli chodzi o programy publiczne skierowane do konkretnych branż. Możliwości zdobycia finansowania było tu w ostatnich latach sporo i przynajmniej część z nich będzie dalej dostępna. Na horyzoncie pojawiają się też nowe propozycje. Niestety, przyszłość najważniejszego programu jest niepewna.


Czy Polska będzie bezgotówkowa?

Blisko w co drugim sklepie i punkcie usługowym oraz w co trzecim urzędzie w Polsce wciąż nie można zapłacić kartą. Tymczasem coraz więcej klientów sięga po najnowsze cyfrowe portfele i chce z nich korzystać. Czy uda się wyrównać dostęp do płatności elektronicznych i gotówkowych do końca 2021 r.? Rząd i sektor finansowy mają takie ambicje.


Technologia przyspiesza dematerializację płatności

Polska Bezgotówkowa to wyjątkowy program, który zmieni polski rynek płatności. Na jego pełne efekty poczekamy trzy lub cztery lata. Po kilku miesiącach wyniki są bardzo zadowalające.


Jeden terminal, wiele możliwości

Koszty akceptacji kart płatniczych są dziś znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, a na dobry początek terminal można dostać w zasadzie za darmo. Czy to wystarczające argumenty, żeby zdecydować się u siebie na płatności bezgotówkowe?


Programy sektorowe: recykling i obieg zamknięty

Porządkując ofertę programów publicznych skierowanych do poszczególnych sektorów biznesu, tym razem przyglądamy się recyklingowi. Jest to kategoria wyjątkowa. O pieniądze mogą się tu bowiem ubiegać firmy z wielu różnych branż. A na horyzoncie widać już unijną circular economy, czyli gospodarkę o obiegu zamkniętym, do której wszyscy powinni się przygotować.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!