Finanse


Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Szybko rosnące dla małych firm składki ZUS i coraz ciaśniejsza fiskalna sieć, wymuszają na drobnych przedsiębiorcach staranny wybór formy opodatkowania. Bo to właśnie na tym da się naprawdę sporo oszczędzić.


Zrzuć się na spółkę

Crowdfunding udziałowy zyskuje coraz większą popularność na Zachodzie. W Polsce rynek ten mocno rośnie, ale do masowego zainteresowania jeszcze daleka droga.


Powab rynków wschodzących

Teoretycznie łatwiej na nich o wyższe zyski. Kusząca jest już przecież sama nazwa. Wchodzące, czyli przed okresem dynamicznego rozwoju. Dlaczego warto i jak na nich inwestować?


Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych

Alternatywne inwestycje kuszą stopą zwrotu niezależną od koniunktury gospodarczej i giełdowej. Ceną jest jednak niska płynność i mnóstwo pułapek czyhających na nieopierzonych inwestorów.


Terminal na dwa miesiące

Sezonowy sklep będzie działał tylko w lipcu i sierpniu? Warto wyposażyć go na ten czas w terminal do przyjmowania płatności kartą. Można nawet skorzystać z dobrodziejstw Polski Bezgotówkowej.


Jeśli nie płacą na czas

Co zrobić, gdy kontrahent zwleka z opłaceniem faktury? Najtaniej jest samemu egzekwować zaległości, a najskuteczniej – przy wsparciu windykatorów. Jest też szybki sąd, ale to ostateczność.


Pieniądze dla firm z UE. Źródełko coraz mniejsze

Są jeszcze regiony, gdzie zostały do wzięcia duże pieniądze z RPO, jednego z dwóch głównych źródeł unijnego dofinansowania dla firm. W niektórych naborach są zmiany.


Tanie inwestowanie. Czy to się opłaca?

Opłaty za zarządzanie pobierane przez fundusze są w Polsce najwyższe w Europie. To sprawia, że polscy inwestorzy zarabiają znacznie mniej, niż mogliby. Stawki spadają, ale i tak warto rozważyć inwestycję w tzw. ETF. Tu opłaty są minimalne.


Banki sobie poradzą, małym firmom będzie trudniej

Prognozy mówią o nadciągającej recesji, a niektórzy wieszczą wręcz ogólnoświatowy kryzys. Nawet jeśli do niego dojdzie, w polskim systemie bankowym pieniędzy raczej nie zabraknie. Lecz już samo spowolnienie sprawi, że zwłaszcza MSP będą mieć większe problemy ze zdobyciem dofinansowania.


Jak zarobić na spadkach cen akcji

Kiedy na giełdzie leje się krew, a spadające indeksy przyprawiają inwestorów o palpitacje serca, ty możesz na tym zarobić. Ale uwaga: nie jest to wcale takie łatwe. Nie radzą sobie z tym nawet eksperci.


 Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Czy przenieść firmę za granicę

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty