Przemysł


Powstają pierwsze, pilotażowe klastry energetyczne. Resort pracuje nad uregulowaniem zasad ich funkcjonowania

Ministerstwo Energii gromadzi uwagi i pomysły dotyczące funkcjonowania klastrów energetycznych, które lokalne społeczności będą tworzyć w celu produkcji i obrotu zieloną energią na własne potrzeby. Powstają już pierwsze pilotażowe przedsięwzięcia.


Cyfrowa przyszłość motoryzacji

Elektromobilność będzie kluczowym trendem na rynku motoryzacji przez najbliższe osiem lat – ocenia firma konsultingowa KPMG. Oznacza to zmianę modelu biznesowego branży motoryzacyjnej, co wpłynie m.in. na polski sektor MSP (szczególnie na dostawców komponentów i oprogramowania).


Zagraniczna ekspansja będzie łatwiejsza

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych tworzy sieć 70 placówek zagranicznych, które zajmą się nie tylko pozyskiwaniem inwestorów, ale też promocją polskich eksporterów.


Boom na polskim rynku motoryzacyjnym. Dynamicznie rośnie sprzedaż aut hybrydowych

W ubiegłym roku zarejestrowano prawie pół miliona nowych samochodów, a branża motoryzacyjna notuje największe wzrosty od szesnastu lat. Coraz większy udział w rynku mają auta z napędem hybrydowym.


Budowlanka odczuwa ograniczenia

31 proc. przedsiębiorstw budowlanych nie odczuwa swobody w działaniach biznesowych – wynika z badania „Wolność w biznesie” zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Raiffeisen Leasing.


Ośrodki innowacji, czyli kulą w płot

Tylko 14 proc. przedsiębiorców z 26 ośrodków innowacji złożyło w latach 2013–2015 wniosek w Urzędzie Patentowym, podaje w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. To tym bardziej niepokoi, że w ostatnich latach ośrodki te wydały na inwestycje w infrastrukturę ponad 1 mld zł, z czego 242 mln ze środków własnych, a reszta pochodziła z budżetu Unii Europejskiej.


Polskie firmy chcą zagospodarować niszę na rynku mikrosatelitów

Rozwój niszowych technologii kosmicznych daje szansę włączenia się polskiego przemysłu do projektów europejskich. Niezagospodarowaną niszą na rynku są mikrosatelity o wadze nieprzekraczającej 150 kg. W tym obszarze Polska ma duże szanse – ocenia Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.


W Europie Zachodniej dostawcę gazu zmieniają miliony konsumentów. W Polsce dotychczas niespełna 50 tysięcy

W Polsce dostawcę gazu zmieniło dotychczas ok. 48 tys. osób. Choć ich liczba stale rośnie, to przy 6,5 mln odbiorców korzystających z gazu stanowi niewielki odsetek.


Kruszywa Cemex na budowie farmy wiatrowej

Cemex Polska jest producentem i dostawcą kruszyw budowlanych, które znajdują zastosowanie między innymi przy budowie infrastruktury energetycznej. Firma dostarczyła ponad 50 tys. ton kruszyw na budowę farmy wiatrowej w Lubartowie na Lubelszczyźnie.


Polskie startupy mogą być bardziej innowacyjne. Tylko 25 proc. z nich współpracuje z naukowcami

Tylko co czwarty startup współpracuje z naukowcami, a w co szóstym założycielem jest osoba zaangażowana w pracę naukową – wynika z opracowania „Polskie startupy. Raport 2015”. Eksperci przekonują, że współpraca nauki i biznesu jest warunkiem zwiększania innowacyjności.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Cztery sposoby na podatki

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single