Gospodarka


Szykuje się rekordowy rok dla branży leasingowej

Zapowiada się kolejny rekordowy rok dla branży leasingowej w segmencie pojazdów. Wskazują na to wyniki za II kwartał, w którym branża sfinansowała samochody osobowe o wartości blisko 12 mld zł.


Wzrost gospodarczy na świecie i w UE nabiera tempa

Dane płynące zarówno z gospodarki strefy euro, jak i amerykańskiej są wyższe od oczekiwań. To jednak nie przekłada się na szybszy wzrost płac, a więc i cen. Jak podkreśla analityk Templeton Asset Management TFI, to duża zagadka dla ekonomistów. Polska wypada korzystnie nawet na tle dobrych wyników globalnej gospodarki. Płace w naszym kraju rosną w tempie 5–6 proc. rocznie.


Pierwszy rok Akceleratora ARP Games

Całkowita wartość krajowego rynku gamingowego to ponad 1,8 mld zł. W 2016 roku polscy producenci wygenerowali łącznie 1,25 miliarda złotych przychodu. Rośnie także liczba zarejestrowanych firm zajmujących się produkcją gier – obecnie w Polsce działa ich już ponad 300. Wspieraniem rozwoju tego sektora zajmuje się m.in. Akcelerator ARP Games, który przedstawił właśnie efekty pierwszego roku pracy.


Polska gospodarka traci 3 mld zł rocznie z powodu piractwa w sieci

Przez piractwo treści w internecie Skarb Państwa stracił w ubiegłym roku 836 mln zł. W skali całej gospodarki jest to 3 mld zł utraconego PKB, czyli mniej więcej równowartość 30 proc. rocznych wydatków państwa na kulturę i media.


Optymizm MSP

Ponad 20 proc. przedsiębiorców z sektora MSP uważa, że kondycja finansowa ich firmy zmieni się na lepsze – wynika z badań Bibby Financial Services. Jednocześnie ponad połowa jest zdania, że sytuacja ich firmy się nie zmieni.


W ekspansji zagranicznej polskie firmy mogą liczyć nie tylko na dyplomację ekonomiczną, lecz także na wsparcie finansowe

Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wsparcie, także finansowe, w ekspansji zagranicznej.


Optymizm firm produkcyjnych i budowlanki

Poprawia się koniunktura na rynku produkcyjnym i budowlanym – wynika z badań EFL. Firmy, które na tych rynkach działają, z coraz większym optymizmem podchodzą do planowanych inwestycji i wzrostu zamówień.


Mniej wolności przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Polska spadła o sześć pozycji w Indeksie Wolności Gospodarczej. W 2017 r. znalazła się w tym zestawieniu na 45. miejscu na świecie (poprzednio na 39.) i 21. w Europie (przedtem na 18.).


Rolnicy mogą uzyskać 60 tys. zł premii na rozwój małych gospodarstw. Nabór wniosków rusza 30 marca

Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy mogą liczyć na premie w wysokości 60 tys. zł.


Mali aktywni poza granicami kraju

Polscy przedsiębiorcy z MSP eksportują najwięcej od co najmniej siedmiu lat – wynika z VII już edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao. Tak dobrze nie było od pierwszej edycji badania.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Cztery sposoby na podatki

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single