Gospodarka


W ekspansji zagranicznej polskie firmy mogą liczyć nie tylko na dyplomację ekonomiczną, lecz także na wsparcie finansowe

Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wsparcie, także finansowe, w ekspansji zagranicznej.


Optymizm firm produkcyjnych i budowlanki

Poprawia się koniunktura na rynku produkcyjnym i budowlanym – wynika z badań EFL. Firmy, które na tych rynkach działają, z coraz większym optymizmem podchodzą do planowanych inwestycji i wzrostu zamówień.


Mniej wolności przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Polska spadła o sześć pozycji w Indeksie Wolności Gospodarczej. W 2017 r. znalazła się w tym zestawieniu na 45. miejscu na świecie (poprzednio na 39.) i 21. w Europie (przedtem na 18.).


Rolnicy mogą uzyskać 60 tys. zł premii na rozwój małych gospodarstw. Nabór wniosków rusza 30 marca

Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy mogą liczyć na premie w wysokości 60 tys. zł.


Mali aktywni poza granicami kraju

Polscy przedsiębiorcy z MSP eksportują najwięcej od co najmniej siedmiu lat – wynika z VII już edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao. Tak dobrze nie było od pierwszej edycji badania.


W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu. Dziś jest ich czterokrotnie mniej

W Polsce odzyskujemy ok. 20–25 proc. odpadów, a cel na 2021 rok to 61 proc., czyli długa droga przed nami – mówi wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zbudowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym odzyskiwane są prawie wszystkie odpady, wymaga większej świadomości konsumentów i konkretnych zachęt do segregowania śmieci.


Jubileuszowa edycja Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości „Przedsiębiorstwo Fair Play”

Trwa XX edycja najstarszego ogólnopolskiego programu promującego etykę w biznesie – Przedsiębiorstwo Fair Play. Aby zgłosić swój udział w jubileuszowej edycji programu, przedsiębiorstwa mają czas do 31 maja.


Firmy zmieniły podejście do innowacyjności

70 proc. firm w Polsce postrzega innowacyjność jako podstawowy wyróżnik danej oferty na tle konkurencji – podaje raport KPMG.


Prof. Koźmiński: niepewność związana z sytuacją polityczną w kraju może przyczynić się do spowolnienia gospodarczego

Jak wynika z analizy Akademii Leona Koźmińskiego, w tym roku można się spodziewać spadku koniunktury. Negatywny trend mogłyby odwrócić większe inwestycje publiczne, lepsze wykorzystanie środków europejskich i utrzymanie poziomu zagranicznych inwestycji – ocenia prof. Andrzej Koźmiński, ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego.


1,4 mld zł trafi do przedsiębiorców na innowacje. W marcu pierwszy nabór w ramach „szybkiej ścieżki”

Ruszają nowe konkursy w ramach programu „szybka ścieżka” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do małych i średnich firm trafi 1 mld zł, a na wsparcie innowacji w dużych przedsiębiorstwach – 400 mln zł.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Cztery sposoby na podatki

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single