Gospodarka


Nadchodzą trudne czasy dla branży transportowej. Raport

Branża transportowo-logistyczna jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To ponad 150 tys. podmiotów dających pracę ponad 800 tys. ludziom i generujących łącznie ponad 270 mld zł obrotów. Branżę, która ma za sobą okres dynamicznego wzrostu, czeka jednak szereg wyzwań wynikających ze zmian w krajowym i międzynarodowym otoczeniu regulacyjnym, gospodarczym oraz technologicznym – przekonują w najnowszym raporcie eksperci Banku Pekao.


Pogarsza się kondycja firm z sektora MSP

Barometr EFL na IV kwartał br. wskazuje, że mikro, małe i średnie firmy kończą 2019 rok z najsłabszymi nastrojami w tym roku. Co więcej, główny indeks osiągnął najniższą wartość w historii pomiarów (od początku roku 2015) – tylko 49,7 pkt.


Branża moto coraz bardziej obawia się spowolnienia gospodarczego

Główne wyzwania, przed którymi stoją dostawcy części motoryzacyjnych, to nie tylko globalne spowolnienie gospodarcze i tym samym malejący popyt na samochody, ale również przesunięcie zainteresowania producentów samochodów w kierunku aut elektrycznych oraz gwałtowny rozwój technologiczny. Firmy zajmujące się produkcją części samochodowych powinny więc przygotować się na szybko postępujące w ich branży zmiany i przyjąć odpowiednią strategię działania.


Skąd pochodzą owoce i warzywa w polskich sklepach?

Oznakowanie świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia jest obowiązkowe. Do UOKiK docierały liczne sygnały o niewłaściwym oznakowaniu warzyw i owoców, dlatego Sprawdza to Inspekcja Handlowa. Jedna z kontroli odbyła się 96 sklepach należących do 18 sieci handlowych.


Zmiana za sterami giganta z "Wielkiej Czwórki"

1 października br. Stacy Ligas objęła funkcję Senior Partnera KPMG w Polsce. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Ścisłowskiego.


Sektor IT najbardziej aktywny w Krakowie

Firmy z sektora IT aktywnie poszukują nowych biur w Krakowie. Jak wynika z analiz ekspertów, w I półroczu br. to właśnie ten sektor najczęściej wynajmował powierzchnie dla pracowników.


Cała prawda o klasie średniej

Liczebność klasy średniej w Polsce przewyższa liczbę obywateli takich państw jak Dania czy Szwecja - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Klasa średnia w Polsce. Czy istnieje polski self-made man?”.


Innowacje i wydajność kształtują wartość rynku AGD

Globalny rynek AGD osiągnie w 2019 roku wartość niemal 87 miliardów dolarów. Do 2023 ma wzrastać każdego roku średnio o 8,5 proc. W Polsce przewidywane wzrosty są znacznie wyższe – aż o 14,3 proc. rocznie. Głównymi czynnikami, które mają wpływ na wzrost sprzedaży urządzeń AGD są urządzenia wielofunkcyjne, łączność między urządzeniami, a także wygoda użytkowania


Rekordowe przejęcie na rynku budowy dróg i autostrad

Firma Colas będąca częścią grupy Bouygues przejęła od firmy Skanska 11 wytwórni mas bitumicznych niezbędnych do budowy dróg i autostrad.


Duża inwestycja w hucie szkła w Jarosławiu

O-I zainwestuje ponad 11,5 mln euro w Hutę Szkła w Jarosławiu. Zwiększenie mocy produkcyjnych wzmocni, zgodnie z aktualnymi trendami na rynku, obecność firmy w segmencie szklanych opakowań piwa.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?