Gospodarka


Rośnie rynek dóbr luksusowych

Przybywa zamożnych i bogatych Polaków (zarabiających miesięcznie ponad 7,1 tys. zł brutto) – jest ich już 1,1 mln, a w 2021 r. powinno być 1,4 mln. Zarobki 164 tys. rodaków przekraczają 20 tys. zł brutto miesięcznie, a w przypadku 40 tys. sięgają powyżej 50 tys. zł brutto – podaje w swoim raporcie KPMG.


To był trudny rok dla wierzycieli

Liczba upadłości polskich przedsiębiorstw w 2017 r. zwiększyła się o ok. 15 proc. w porównaniu z 2016 r. – podaje Euler Hermes. Trudna sytuacja panuje zarówno w handlu i usługach, jak i w przemyśle czy budownictwie.


MIT Enterprise Forum Poland uruchamia akcelerację dla firm z Dolnego Śląska

Jeden z największych w kraju akceleratorów dla startupów technologicznych – MIT Enterprise Forum Poland – łączy siły z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi z Wrocławia. Celem współpracy jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych z Dolnego Śląska oraz stworzenie ekosystemu startupowego bazującego na potencjale regionu.


Przedsiębiorcy pełni optymizmu

Gospodarki Francji i Niemiec są w najlepszej kondycji od ponad sześciu lat. W Polsce PMI, czyli wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, nieznacznie spadł w październiku, w stosunku do poprzedniego miesiąca, i wyniósł 53,4, ale przedsiębiorcy są pełni optymizmu – wynika z cyklicznego badania firmy Markit.


Globalna gospodarka niepokoi polskie MSP

Tylko 36 proc. małych i średnich firm w kraju uważa, że światowa gospodarka rozwija się dobrze – wynika z raportu Global Business Monitor opracowanego na zlecenie Bibby Financial Services.


Szykuje się rekordowy rok dla branży leasingowej

Zapowiada się kolejny rekordowy rok dla branży leasingowej w segmencie pojazdów. Wskazują na to wyniki za II kwartał, w którym branża sfinansowała samochody osobowe o wartości blisko 12 mld zł.


Wzrost gospodarczy na świecie i w UE nabiera tempa

Dane płynące zarówno z gospodarki strefy euro, jak i amerykańskiej są wyższe od oczekiwań. To jednak nie przekłada się na szybszy wzrost płac, a więc i cen. Jak podkreśla analityk Templeton Asset Management TFI, to duża zagadka dla ekonomistów. Polska wypada korzystnie nawet na tle dobrych wyników globalnej gospodarki. Płace w naszym kraju rosną w tempie 5–6 proc. rocznie.


Pierwszy rok Akceleratora ARP Games

Całkowita wartość krajowego rynku gamingowego to ponad 1,8 mld zł. W 2016 roku polscy producenci wygenerowali łącznie 1,25 miliarda złotych przychodu. Rośnie także liczba zarejestrowanych firm zajmujących się produkcją gier – obecnie w Polsce działa ich już ponad 300. Wspieraniem rozwoju tego sektora zajmuje się m.in. Akcelerator ARP Games, który przedstawił właśnie efekty pierwszego roku pracy.


Polska gospodarka traci 3 mld zł rocznie z powodu piractwa w sieci

Przez piractwo treści w internecie Skarb Państwa stracił w ubiegłym roku 836 mln zł. W skali całej gospodarki jest to 3 mld zł utraconego PKB, czyli mniej więcej równowartość 30 proc. rocznych wydatków państwa na kulturę i media.


Optymizm MSP

Ponad 20 proc. przedsiębiorców z sektora MSP uważa, że kondycja finansowa ich firmy zmieni się na lepsze – wynika z badań Bibby Financial Services. Jednocześnie ponad połowa jest zdania, że sytuacja ich firmy się nie zmieni.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!