Gospodarka


Globalna gospodarka niepokoi polskie MSP

Tylko 36 proc. małych i średnich firm w kraju uważa, że światowa gospodarka rozwija się dobrze – wynika z raportu Global Business Monitor opracowanego na zlecenie Bibby Financial Services.


Szykuje się rekordowy rok dla branży leasingowej

Zapowiada się kolejny rekordowy rok dla branży leasingowej w segmencie pojazdów. Wskazują na to wyniki za II kwartał, w którym branża sfinansowała samochody osobowe o wartości blisko 12 mld zł.


Wzrost gospodarczy na świecie i w UE nabiera tempa

Dane płynące zarówno z gospodarki strefy euro, jak i amerykańskiej są wyższe od oczekiwań. To jednak nie przekłada się na szybszy wzrost płac, a więc i cen. Jak podkreśla analityk Templeton Asset Management TFI, to duża zagadka dla ekonomistów. Polska wypada korzystnie nawet na tle dobrych wyników globalnej gospodarki. Płace w naszym kraju rosną w tempie 5–6 proc. rocznie.


Pierwszy rok Akceleratora ARP Games

Całkowita wartość krajowego rynku gamingowego to ponad 1,8 mld zł. W 2016 roku polscy producenci wygenerowali łącznie 1,25 miliarda złotych przychodu. Rośnie także liczba zarejestrowanych firm zajmujących się produkcją gier – obecnie w Polsce działa ich już ponad 300. Wspieraniem rozwoju tego sektora zajmuje się m.in. Akcelerator ARP Games, który przedstawił właśnie efekty pierwszego roku pracy.


Polska gospodarka traci 3 mld zł rocznie z powodu piractwa w sieci

Przez piractwo treści w internecie Skarb Państwa stracił w ubiegłym roku 836 mln zł. W skali całej gospodarki jest to 3 mld zł utraconego PKB, czyli mniej więcej równowartość 30 proc. rocznych wydatków państwa na kulturę i media.


Optymizm MSP

Ponad 20 proc. przedsiębiorców z sektora MSP uważa, że kondycja finansowa ich firmy zmieni się na lepsze – wynika z badań Bibby Financial Services. Jednocześnie ponad połowa jest zdania, że sytuacja ich firmy się nie zmieni.


W ekspansji zagranicznej polskie firmy mogą liczyć nie tylko na dyplomację ekonomiczną, lecz także na wsparcie finansowe

Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wsparcie, także finansowe, w ekspansji zagranicznej.


Optymizm firm produkcyjnych i budowlanki

Poprawia się koniunktura na rynku produkcyjnym i budowlanym – wynika z badań EFL. Firmy, które na tych rynkach działają, z coraz większym optymizmem podchodzą do planowanych inwestycji i wzrostu zamówień.


Mniej wolności przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Polska spadła o sześć pozycji w Indeksie Wolności Gospodarczej. W 2017 r. znalazła się w tym zestawieniu na 45. miejscu na świecie (poprzednio na 39.) i 21. w Europie (przedtem na 18.).


Rolnicy mogą uzyskać 60 tys. zł premii na rozwój małych gospodarstw. Nabór wniosków rusza 30 marca

Od 30 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy mogą liczyć na premie w wysokości 60 tys. zł.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single