Gospodarka


Co dalej z globalnym handlem? Możliwe scenariusze

Handel światowy może pozostać poniżej 90 proc. swojego poziomu sprzed kryzysu nawet po zniesieniu blokad i tylko stopniowo się ożywić w drugim półroczu 2020 r. Euler Hermes szacuje, że blokady i nieskoordynowane znoszenie ograniczeń mogą kosztować handel towarami 2,4 bln USD, tyle samo, gdyby wszystkie kraje podniosły swoje taryfy do 17 proc., tj. blisko poziomów ostatnio odnotowanych w 1994 r.


Kryzys ominął budowlankę? To nieprawda - firmy szykują się na załamanie rynkowe

Subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 30,9 pkt., o 26,2 pkt. mniej niż kwartał wcześniej. Jest to najwyższy spadek wskaźnika wśród wszystkich badanych branż. Aż 64 proc. przedsiębiorstw budowlanych obawia się mniejszych zamówień, a tylko 6 proc. liczy na ich wzrost. Pogarszającą się kondycję budownictwa widać już w wynikach firm leasingowych za I kwartał br. Leasingodawcy sfinansowali sprzęt budowlany o wartości o ponad 18 proc. niższej niż w analogicznym okresie rok temu.


Cena ropy poniżej zera. Co to oznacza dla klientów stacji benzynowych?

Ceny ropy naftowej, na kontraktach terminowych na maj, w poniedziałek wieczorem czasu polskiego spadły do nienotowanego w historii poziomu -40 dolarów za baryłkę. Czy czeka nas fala obniżek cen paliw na stacji? Na to pytanie odpowiedź przygotował Krzysztof Zbigniew Łapiński, prezes ESPPOL Trade i członek zarządu sieci stacji paliw Moya.


Nocna zmiana w zarządzie Banku Pekao

Rada nadzorcza banku powołała dotychczasowego wiceprezesa zarządu, Leszka Skibę na funkcję prezesa zarządu banku pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody. Jednocześnie Rada przyjęła rezygnację Marka Lusztyna ze stanowiska prezesa zarządu banku powierzając mu pełnione wcześniej przez niego stanowisko wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za obszar zarządzania ryzykiem.


Zmiany klimatu będą coraz mocniej wpływały na biznes

Aż 91 proc. członków kadry kierowniczej odczuwa wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie ich biznesu - wynika z badań Deloitte.


Nadchodzi fala fuzji i przejęć. Kto zwycięży w tej walce?

Rozwijająca się pandemia nie tylko drastycznie wyhamowała gospodarki światowe, ale wręcz dla niektórych stała się czynnikiem powodującym całkowite zamrożenie aktywności biznesowej. Wszyscy już zaakceptowaliśmy fakt, iż jest to czas weryfikacji dotychczasowych form funkcjonowania w biznesie, obowiązujących w nim schematów i procedur. Natomiast z pewnością nadchodzi też moment dużych przetasowań na rynku, które w najbliższym czasie będą zauważalne - pisze w komentarzu mec. Jarosław Chałas, partner zarządzający kancelarii Chałas i Wspólnicy.


Jadwiga Emilewicz nominowana na stanowisko wiceprezes Rady Ministrów

Prezydent Andrzej Duda 9 kwietnia powołał Jadwigę Emilewicz na stanowisko wiceprezes Rady Ministrów. Wcześniej funkcję sprawował Jarosław Gowin.


Ernest Pytlarczyk głównym ekonomistą Banku Pekao 

Do Banku Pekao S.A. dołączył Ernest Pytlarczyk, który obejmie stanowisko Głównego Ekonomisty, jak również Dyrektora Biura Analiz Makroekonomicznych. Ernest Pytlarczyk to jeden z najlepiej ocenianych analityków, ekonomistów w Polsce oraz autor wielu książek i artykułów ekonomicznych.


Mocny spadek sprzedaży dóbr luksusowych

Z powodu pandemii Covid-19 globalna sprzedaż osobistych dóbr luksusowych, takich jak odzież, torebki czy biżuteria spadła w pierwszym kwartale 2020 roku o 25-30 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, wynika z szacunków ekspertów Bain & Company.


Mocne cięcie ratingu Polski. Gospodarka na skraju recesji

Euler Hermes ogłasza, że ratingi ryzyka 18 krajów zostały obniżone w pierwszym kwartale w 2020 r. ze względu na ryzyko długotrwałej recesji i fali upadłości spowodowanych przez epidemię Covid-19. Rating krótkoterminowy Polski został zmieniony na średni (2) z niskiego (1). Średnioterminowa ocena ryzyka Polski pozostanie na poziomie BB, ale mocno obniżona została perspektywa wzrostu gospodarczego.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]