Finanse


Ponad połowa Polaków oszczędza. Tylko co jedenasty inwestuje

Coraz więcej osób podchodzi do oszczędzania świadomie – wynika z raportu „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Ponad połowa odkłada swoje nadwyżki finansowe. Jednocześnie spada odsetek osób, które żyją z miesiąca na miesiąc.


Debata BCC: ak zwiększyć efektywność zwalczania luki w podatku VAT

W siedzibie BCC, Pałacu Lubomirskich w Warszawie, zorganizowano debatę ekspercką w ramach Programu ONZ i BCC – przeciwdziałania Szarej Strefie 2014-2020. Jak zwiększyć efektywność zwalczania luki w podatku VAT?


Ponad 5300 wniosków o dofinansowanie w programie MdM

W październiku do BGK wpłynęło 5 302 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w programie „Mieszkanie dla młodych” na kwotę 135,49 mln zł. 65 proc. wniosków o wypłatę dofinansowania złożonych w okresie dwóch miesięcy dotyczy zakupu lokali używanych, pozostałe 35 proc. to rynek pierwotny.


NBP: Wzrost PKB w latach 2015-17 - 3,4 proc.

Tempo wzrostu PKB w Polsce w latach 2015-17 będzie stabilne i wyniesie średnio 3,4 proc.; inflacja do końca 2017 r. pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP; bezrobocie będzie spadać, a wynagrodzenia rosnąć - wynika z "Raportu o inflacji - listopad 2015" opublikowanego przez NBP.


Leasing: wartość nowych po trzech kwartłach wzrosła o 15,7 proc.

Zainteresowanie leasingiem wśród krajowych firm jest coraz większe – korzysta z niego ok. 40 proc. małych i średnich firm. Wartość nowych umów po trzech kwartałach br. wyniosła 35,9 mld zł i była o blisko jedną szóstą wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował Bank Centralny w komunikacie po posiedzeniu RPP.


GUS: deflacja w październiku wyniosła 0,8

Deflacja w październiku w ujęciu rocznym wyniosła 0,8 proc.; W porównaniu z wrześniem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


Prezydent podpisał ustawę o wsparciu kredytobiorców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Wnioski o pomoc będie mozna składać do 31 grudnia 2018 roku.


TK: Kwota wolna niekonstytucyjna

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawiające kwotę wolną od podatku na 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - orzekł Trybunał Konstytucyjny.


Belka: Zadania NBP definiuje Konstytucja

Konstytucja chroni NBP przed zmianami prawnymi, które miałyby umożliwić bezpośrednie finansowanie gospodarki z budżetu banku - ocenia Marek Belka, Prezes NBP


Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę