Finanse


Jednolity podatek uprości system podatkowy. Mogą na nim jednak stracić najmniejsi przedsiębiorcy

Wprowadzenie jednolitego obciążenia podatkowego to z jednej strony uproszczenie systemu, z drugiej strony zapowiedzi wskazują, że ucierpią mali przedsiębiorcy i samozatrudnieni – ocenia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.


Polskie domy maklerskie z nowymi obowiązkami. Muszą informować o wynikach inwestycji klientów w niektóre instrumenty

Od października weszły w życie nowe wytyczne KNF dla rodzimych domów maklerskich. Wprowadzają one m.in. obowiązek cyklicznego raportowania wyników inwestycyjnych osiąganych przez klientów na rynku CFD/Forex.


Kasy online dobrodziejstwem dla budżetu

Nawet o 2,8 mld zł mogą wzrosnąć roczne wpływy do polskiego budżetu po wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online – ocenia KPMG. Przykład innych państw pokazuje, że nie tylko uszczelnia to system podatkowy, ale i ułatwia rozliczenia z fiskusem.


Prof. Orłowski: Rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe posunięcia NBP i RPP

Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej.


Wśród MSP leasing popularniejszy od kredytu bankowego

70 proc. nowych samochodów w Polsce kupowanych jest w leasingu. Z tego mniej więcej połowę kupują mikro-, małe i średnie firmy, które zaczęły doceniać zalety tego narzędzia finansowania.


Mączyńska: To będzie jedna z najtrudniejszych kadencji RPP

Obecnie urzędująca Rada Polityki Pieniężnej będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Będzie musiała pomyśleć, co zrobić, żeby pobudzić popyt, pobudzić inwestycje, czy i w jakim stopniu polityka pieniężna ma w tym pomóc.


Kosztowne i niespodziewane wydatki – jak wyjść na prostą?

Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której co prawda uregulował wszystkie rachunki, ale w portfelu zostało niewiele, a do następnej wypłaty jeszcze daleko. Zazwyczaj myśl jest jedna – „jakoś to będzie”. Jednak, co zrobimy, jeśli właśnie wtedy niespodziewanie zepsuje się nam samochód czy podupadniemy na zdrowiu? Poniżej kilka przydatnych rad.


MF rozważa zmiany w podatku VAT dla firm o przychodach do 150 tys. zł

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla przedsiębiorstw o przychodach do 150 tys. zł. Kolejną rozważaną zmianą jest podniesienie progu podlegania podatkowi VAT z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł.


Podatek VAT – od 1 lipca wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny

Na dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł w pierwszym roku i 300 mln zł w drugim liczy Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w rozliczeniach przedsiębiorców z fiskusem.


Z unijnym dofinansowaniem na Catalyst

Do 31 marca można składać wnioski o dofinansowanie przygotowań do emisji obligacji. Wsparcie może sięgnąć nawet 80 tys. zł.


Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę