Finanse


Świąteczne zakupy przeciętnego Polaka

Ponad połowa Polaków, którzy kupują prezenty świąteczne przez Internet, robi to ze względu na atrakcyjniejsze ceny produktów w sieci niż w sklepach stacjonarnych – wynika z badania poświęconego kupowaniu prezentów zrealizowanego przez Gumtree.pl. Wśród najczęściej wybieranych prezentów królują kosmetyki i perfumy (56 proc.). Polakom zdarza się również nabywać upominki „z drugiej ręki” – ¼ z nas przynajmniej raz kupiła tego rodzaju prezent, a 6 proc. badanych robi to każdego roku.


Koniec roku trudniejszy dla firm budowlanych, produkcyjnych i handlowych

W IV kwartale br. nastroje przedsiębiorców w poszczególnych branżach są zróżnicowane i odwrotne do tych z poprzedniego kwartału. Podczas gdy trzy miesiące wcześniej w przypadku budownictwa i produkcji został odnotowany wzrost wartości subindeksów Barometru EFL, teraz widoczny jest ich spadek. Odczyt dla budownictwa wyniósł 55,1 pkt. (-2,2 pkt.), odczyt dla produkcji wyniósł 51,5 pkt. (-5,1 pkt.). Natomiast lepiej swoją sytuację oceniają firmy transportowe i usługowe, podczas gdy w III kwartale było odwrotnie. Ich subindeksy wyniosły odpowiednio 51 pkt. (+3,7 pkt.) oraz 50,6 pkt. (+1,1 pkt.). Najtrudniej swoją sytuację oceniają jednak firmy handlowe – odczyt na poziomie 47 pkt. jest najniższym wynikiem dla tej branży od stycznia 2015.


Bank Pekao: Zmiana prezesa nie wpłynie na zmianę strategii

- Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, koncentrując się na cyfryzacji i transformacji operacyjnej. Podtrzymujemy ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata – deklaruje Marek Lusztyn, nowy prezes Banku Pekao.


Polacy korzystają z elektronicznych płatności najczęściej w Europie Środkowo-Wschodniej

Coraz więcej usług można realizować cyfrowo, a polscy konsumenci są ich entuzjastami, doceniając je przede wszystkim za szybkość, wygodę i możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu i czasie. Wyniki badania* Mastercard potwierdzają, w jak wielu obszarach Polacy zdają się już na cyfrowe usługi.


Polskie ePłatności przejmują BillBird. Komentarze

Polskie ePłatności S.A. – jeden z największych na polskim rynku operatorów procesowania płatności bezgotówkowych, 25 listopada br., w rezultacie spełnienia warunków zawieszających, w tym uzyskania zgody KNF oraz UOKiK, sfinalizował transakcję nabycia BillBird S.A. Przejmowana spółka specjalizuje się m.in. w dostarczaniu usług dodatkowych na terminalach płatniczych.


Koszt magazynu? Im bliżej miasta, tym taniej!

Według Cushman & Wakefield koszty nieruchomości stanowią tylko 4,3 proc. łącznych wydatków na logistykę, natomiast koszty transportu to już 50,3proc. Dlatego pomimo znacznie wyższych stawek czynszu, koszty ostatniego ogniwa w przypadku magazynów miejskich są niższe.


Europejski sektor leasingowy rośnie, lecz w wolniejszym tempie

Dane opublikowane przez europejską federację leasingową Leaseurope pokazują, że wartość nowych kontraktów leasingowych zawartych w Europie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019r. wyniosła 183,1 mld euro i była wyższa o 3,4 proc. r/r (w porównaniu z I połową 2018r.).


PKO BP rusza z nową strategią

PKO Bank Polski zaktualizował strategię „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”. Celem banku jest jeszcze mocniejsze wejście w strefę cyfrową.


Mocny wzrost wyników PZU. Firma szykuje nowe projekty

Pierwsze trzy kwartały 2019 roku przejdą do historii PZU jako rekordowe pod względem sprzedaży, która wyniosła 17,5 mld zł. Równocześnie wynik netto z działalności ubezpieczeniowej po trzech kwartałach na poziomie 1,99 mld zł jest najlepszy od pięciu lat. Z rentownością na kapitale na poziomie 23,7 proc. spółka osiągnęła jeden z najlepszych kwartalnych wyników w swojej historii.


Taksówka jak Uber. Cenę przejazdu poznasz przed podróżą

Firma iTaxi uruchomiła nową wersję aplikacji. Znalazły się w niej nowe funkcjonalności, jak np. znane z takich aplikacji jak Uber czy Bolt określenie ceny podróży jeszcze przed jej rozpoczęciem.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

25 najlepszych polskich startupów

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?