Moim zdaniem


Porzuceni i bossowie internet

Wraz z każdą innowacją pojawia się strach. Kiedyś ogarnął on luddystów, czyli tkaczy, którzy niszczyli automatyczne krosna, a jeszcze wcześniej greckich żołnierzy, kiedy wynaleziono katapultę. Ta debata trwa do dziś, a toczy się z pozoru prostego pytania. Czy postęp technologiczny zniszczy miejsca pracy?


Przedsiębiorczość to szczęście

W przedsiębiorczości ważny jest pierwszy krok. Trzeba mieć na siebie jakiś pomysł, no i (w którymś momencie) formalnie założyć firmę. I teraz pytanie: jak sądzicie, ile w Polsce dziennie osób próbuje swoich sił, startując z własną działalnością gospodarczą? Można strzelać – sto, dwieście? Otóż znacznie, znacznie więcej! Średnio jest rejestrowanych 916 jednoosobowych firm. Codziennie.


Kobiety do biznesu!


Po pierwsze czytelnik

Kiedy w połowie lat 50. w Kalifornii, a później w Chicago, pojawiły się pierwsze restauracje McDonald’s, nie były one specjalną nowością. Na rynku działało już kilka marek, które sprzedawały „zmotoryzowanym” hamburgery po 15 centów, do tego kosztujące pięć centów mniej szejki. Rodząca się wówczas branża fastfoodowa miała wielu pionierów.


Programiści pilnie poszukiwani

W tym numerze „My Company Polska” zastanawiamy się, jak będzie wyglądał najbliższy rok dla tych, którzy myślą o inwestowaniu na rynkach finansowych. Eksperci skupiają się głównie na trendach i wydarzeniach kluczowych dla losów różnych aktywów i tłumaczą, dlaczego warto je bacznie obserwować. Ale postawili też kilka prognoz. Nie są pewne, lecz dość prawdopodobne.


Od e-commerce nie ma dziś ucieczki


Gospodarka poradzi sobie sama

Pod koniec wakacji, o których ze względu na gęstość wydarzeń politycznych nie można powiedzieć, że były sezonem ogórkowym, pojawiły się dane dotyczące gospodarki. Wzrost po II kwartale wyniósł 5 proc., minimalnie więcej, niż spodziewali się ekonomiści, stan budżetu dobry. Jednocześnie w opinii fachowców na horyzoncie widać niestety spowolnienie.


Konkrety zamiast deklaracji

Na tegorocznej konferencji Impact wyjątkowo licznie pojawili się przedstawiciele rządu. To dobrze, bo temat przewodni – perspektywy rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce – jest ważny, biorąc pod uwagę, jak daleko odskakuje nam świat, a przy tym wiadomo, że bez zaangażowania i wsparcia polityków konieczne turboprzyspieszenie w tej dziedzinie się nie uda.


To idzie młodość

W maju, jak co roku, Europejski Kongres Gospodarczy zainaugurował cykl dużych konferencji biznesowych w Polsce. Z pompą, na jaką zasługiwała dziesiąta już edycja. Zacznijmy od wysypu gości. W tym roku w ciągu trzech dni przewinęło się przez Kongres ponad 11 tys. uczestników.


CSR coraz bardziej dojrzały

Kiedy kilkanaście lat temu powstawał pierwszy w Polsce, weryfikowany przez firmę doradczą ranking CSR, zainteresowanie nim ze strony przedsiębiorców było bardzo skromne. Nikt nie chciał ujawniać konkretów swojej aktywności i poddawać się audytowi. Swoją drogą, nie bardzo było się czym chwalić.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty