Opinie


Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Pierwsze półrocze to okres publikowania przez spółki raportów rocznych. Spora część zarządów firm notowanych na rynkach warszawskiej giełdy traktuje je tylko jak przykry obowiązek, który trzeba wypełnić, aby nie mieć kłopotów z rynkowym nadzorem. Takie podejście to błąd.


Czy Polexit miałby sens?

Polemizują eksperci: Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, historyk myśli politycznej, politolog, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytet Zayed w Dubaju; Dr hab. Marek Grela, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, były wiceminister spraw zagranicznych i pierwszy polski ambasador przy Unii Europejskiej;


Bankructwo dla zdrowia

Wczesna profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przez zdrowy styl życia, jest zwykle postrzegana jako zbędny wydatek konkurujący z bieżącymi potrzebami. Ale postępujące trudności finansowe państwa opiekuńczego, którego po prostu nie stać dziś na naszą rosnącą długowieczność i związane z nią choroby, nadaje tej zapobiegliwości niezwykłą wartość.


Samochodowy wskaźnik nastrojów

W połowie każdego miesiąca European Automobile Manufacturers’ Association publikuje informacje, ile nowych samochodów osobowych zarejestrowano w 30 krajach Europy. To ważne dane, bo pokazują nastroje konsumentów i pozwalają ocenić koniunkturę nie tylko w tej istotnej dla Starego Kontynentu branży.


Czy pomóc frankowiczom

Polemizują eksperci: Dr Cezary Mech, ekonomista, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE; Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, ekspert Business Centre Club


Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Zaoferowanie młodym obiecującej przyszłości to nasz obowiązek. Dlatego, zamiast czekać, aż zdesperowani ogłoszą pierwszy w historii „strajk pokoleniowy” i wyjdą na ulice w proteście przeciw samolubnym oczekiwaniom seniorów, już teraz wyprowadźmy ich na barykady przedsiębiorczości.


Szukanie nowego koła zamachowego

Producenci elektroniki użytkowej szukają czegoś, co pozwoliłoby im podtrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży. Bez tego czegoś trudno będzie im przekonać inwestorów, że nadal są wzrostowym biznesem.


Czy humanistyka jest potrzebna

Polemizują eksperci: Łukasz Pawłowski, dr socjologii, psycholog, sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dyrektor Warsaw Enterprise Institute


Turniej miast z żyłką do biznesu

Wraz z postępującą urbanizacją rośnie rola miast, zwłaszcza tych największych. I to one, obok globalnych korporacji, postrzegane są coraz częściej jako autonomiczne źródła rozwoju narodowych gospodarek. Może więc pora spojrzeć na polskie, nie tylko wielkomiejskie, inicjatywy z zupełnie innej perspektywy?


Jeśli szukasz pomysłu na biznes

Przez lata busolą, która wskazywała oczekiwany kierunek rozwoju na rynku firm technologicznych, były inwestycje funduszy venture capital. Ale w ubiegłym roku ta busola jakby zawiodła. Można odnieść wrażenie, że VC inwestowały na chybił trafił.


Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę