Opinie


O żądzy zostania jednorożcem

Jednorożce to startupy, które w prywatnych, niepublicznych rundach finansowania zostały wycenione na co najmniej miliard dolarów. Nie ma ich zbyt wiele. Nieco ponad 140. Grono jest elitarne, ale ostatnie dwa lata przyniosły spory wzrost liczby jednorożców – przybyło ich ponad 100. I chyba nie jest to dobry sygnał.


RING: VAT równy czy zróżnicowany

Polemizują eksperci: Rafał Antczak - członek zarządu Deloitte Consulting, Ryszard Bugaj - ekonomista, Polska Akademia Nauk


Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Kredyty udzielone we frankach: temat niby znany, ale w pełni rozumiany przez nielicznych. Bo medal ma tu aż trzy społeczne strony: tych, którzy pożyczali we frankach; tych, którzy pożyczali w złotówkach i tych, którzy w tym czasie nie pożyczali, a przynajmniej nie brali kredytów hipotecznych.


Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Blisko 70 proc. pieniędzy przeznaczanych przez firmy na najnowsze cyfrowe technologie jest marnowane, bo są źle wydawane – taką tezę stawia Genpact Research Institute, amerykańska firma badawcza.


RING: Parytet – za czy przeciw

Polemizują eksperci: Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan i Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego.


Za drogo dla biednych, zbyt biednie dla bogatych

O starzejących się gospodarkach rozprawiamy, gdy populacja siwych włosów odbiega w nich na plus od demograficznej normy. To właśnie ma miejsce teraz w Polsce, i to na coraz większą skalę. Ale wcale nie oznacza, że natrafiliśmy na żyłę złota (czy raczej srebra).


Infostrady i los podwykonawcy

Budowa autostrad i stadionów na Euro 2012 zakończyła się kilkuletnim kryzysem branży budowlanej, który zatopił grubo ponad 500 firm, przede wszystkim mniejszych, będących podwykonawcami przy wielkich kontraktach. Czy obecna budowa regionalnych infostrad niesie podobne ryzyko?


RING: Podatek obrotowy czy CIT

Który lepszy (albo gorszy)? Eksperci wypowiadają się za lub przeciw


Populistyczna klątwa czy życiowa szansa?

Globalizacja jest jak zdrowie, które powinniśmy wspierać, prowadząc na co dzień właściwy styl życia, zamiast sięgać po kolejne przeciwbólowe pigułki.


Z korporacji na swoje

Masowe zwolnienia w wielkich korporacjach miewają dobre strony. Ich konsekwencją jest bowiem zakładanie nowych firm, z których wiele oferuje ciekawe, innowacyjne rozwiązania.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!