Opinie


Czy przymusowe oszczędzanie na emeryturę to dobry pomysł?

Polemizują eksperci: Marek Góra, ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Mateusz Benedyk, prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa


Inkluzywna gospodarka

Przeciwieństwem inkluzywności jest wykluczenie społeczne, które hamuje rozwój, bo ogranicza zdolność do wykorzystywania wiedzy.


Co trzeci płaci, ale to za mało

Spotify to przykład firmy, która, dając całkiem sporo za darmo, buduje bazę klientów swych płatnych usług. Ale choć przychody tego streamingowego serwisu muzycznego wzrosły o 80 proc., nadal przynosi on straty, „paląc” pieniądze swoich inwestorów.


Czy boom na rynku startupów to bańka?

Polemizują eksperci:Stanisław Szultka, dyrektor zarządzający obszaru badawczego Przedsiębiorstwa i Innowacje w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową; Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes zarządu fundacji StartUp Hub Poland


Przedsiębiorcy do Senatu, bankruci na pomniki

Polska szczyci się swoimi narodowymi bohaterami i uwielbia stawiać im pomniki. Jednak nie wszyscy zostali przez nas uhonorowani z należnym im szacunkiem. Zapominamy o nich na lekcjach historii i nie pytamy o nich nawet na olimpiadach z przedsiębiorczości.


Młodszy deweloper po bootcampie

Świat potrzebuje programistów. Ostrożne szacunki mówią, że dziś brakuje ich co najmniej 2 mln. Skoro jest popyt, to pojawili się też chętni, by go zaspokoić. Niemal na wszystkich kontynentach ruszyły intensywne kursy kodowania.


Czy Brexit radykalnie zmieni Unię?

Polemizują eksperci: Marcel Lesik, Forum Młodych Dyplomatów; Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce


Pora zmądrzeć przed szkodą

Racjonalne i jednocześnie przedsiębiorcze zarządzanie narodowym potencjałem gospodarczym to nie tylko dobre hasło na kolejną kampanię wyborczą. To przede wszystkim szansa na konkurencyjną, i dzięki temu stosunkowo bezpieczną, przyszłość naszych dzieci oraz wnuków. A także na mniej głodowe emerytury dla nas.


Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Pierwsze półrocze to okres publikowania przez spółki raportów rocznych. Spora część zarządów firm notowanych na rynkach warszawskiej giełdy traktuje je tylko jak przykry obowiązek, który trzeba wypełnić, aby nie mieć kłopotów z rynkowym nadzorem. Takie podejście to błąd.


Czy Polexit miałby sens?

Polemizują eksperci: Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, historyk myśli politycznej, politolog, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytet Zayed w Dubaju; Dr hab. Marek Grela, profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, były wiceminister spraw zagranicznych i pierwszy polski ambasador przy Unii Europejskiej;


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!