Know how


Należyta staranność w biznesie – na co uważać podczas zakupów

W biznesie często mówi się o „staranności” lub „należytej staranności” w znaczeniu potocznym. Nie każdy jednak wie, że „należyta staranność” ma istotne znaczenie prawne, a skutki jej niedochowania, w szczególności w transakcjach nabycia, mogą być opłakane i nieodwracalne.


Inteligentny czasomierz

Smartwatche stale zyskują na popularności, ułatwiając życie przede wszystkim tym, którzy chcą o wszystkim wiedzieć natychmiast i boją się, że coś przegapią. Niektóre są też ładne i mogą pełnić funkcję biżuterii.


Komputer (stacjonarny) w pracy

Wprawdzie laptopy szturmem zdobywają rynek, ale, choć bardziej funkcjonalne, to przy zbliżonych parametrach są jednak droższe od tradycyjnych desktopów. Gdy mobilność nie jest priorytetem, pozostajemy więc w pracy przy komputerze stacjonarnym.


Muzyka kreuje obyczaje

Odpowiednio dobrana „muzyka kreująca” może zachęcić, by gość w restauracji zamówił po obiedzie jeszcze kawę i deser albo przeciwnie – szybko zapłacił rachunek za lunch i zwolnił stolik dla kolejnego klienta.


Światowa wojna o przedsiębiorców

Zaczęła się kolejna międzynarodowa walka o zasoby. Tym razem – o kreatywnych, innowacyjnych przedsiębiorców z innych krajów. Czasem po to, by pozostać w pierwszej lidze światowej gospodarki, czasem – by nie wylądować za kilkanaście lat z dala od niej. Polska, niestety, nie walczy tu i nie kusi.


Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Demografowie i ekonomiści ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje, a coraz bardziej kosztowny system emerytalny może wkrótce czekać poważny kryzys. O tym, jak zaoszczędzić dodatkowo na „złotą jesień”, warto pomyśleć już dziś.


Mieszkanie jak hotel

Na wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zarobimy więcej niż na tym obliczonym na dłuższy termin. Kluczem jest oczywiście lokalizacja, ale i poświęcenie inwestycji czasu.


Oręż na choroby cywilizacyjne

Jedna z najciekawszych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których można w pierwszym rzędzie liczyć na publiczne pieniądze, to diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych. Tu mamy pewną szansę na rozwój ciągnący w górę gospodarkę, a przy odrobinie szczęścia – nawet na rozkwit.


Podatkowe (pra)wybory

Założenie firmy przez osobę fizyczną teoretycznie nie jest dziś czasochłonne – ot, wypełniamy niezbyt długi formularz. Lecz zanim do tego zasiądziemy, najpierw powinniśmy poświęcić znacznie więcej czasu na porządne przeanalizowanie kwestii związanych z podatkami.


Jednoosobowa działalność czy spółka kapitałowa?

Wybór formy prawnej zakładanego biznesu ma ogromne znaczenie. Wpływa na wysokość płaconych podatków i zobowiązania wobec innych podmiotów. Podpowiadamy, kiedy lepiej wybrać spółkę z o.o., a kiedy jednoosobową działalność gospodarczą.


Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę