Know how


Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży transportowej

Firma transportowa walczy o przetrwanie. Co zrobić z leasingiem? Jak obniżyć koszty stałe? Oto kolejny odcinek cyklu ratunek dla przedsiębiorców.


Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży fryzjersko-kosmetycznej

W trzecim odcinku cyklu prezentujemy rozwiązania dla firm z szeroko rozumianej branży fryzjersko-kosmetycznej. Naszym przykładem jest niewielki zakład fryzjerski.


Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży marketingowej

W drugim odcinku cyklu Konrad Filip Turzyński, partner w kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy opisuje narzędzia pomocowe dla firmy z branży marketingowej.


Ratunek dla przedsiębiorców. Rozwiązania dla branży gastronomicznej

Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.


Gadżety. Czerwiec 2020

Podgrzewacze i e-papierosy Czym się różnią? Od 20 maja nie można kupić na terenie UE papierosów mentolowych. To efekt wdrożenia unijnej dyrektywy z 2014 r. Jakie opcje mają więc dotychczasowi użytkownicy tych wyrobów? Przez lata palacze szukający alternatyw mieli do wyboru produkty związane z terapiami nikotynowymi np. plastry, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Takie rozwiązanie nie było jednak do końca skuteczne i miało też swoich przeciwników. Na rynku pojawiło się wiele typów elektronicznych papierosów, które są dziś uznawane za mniej szkodliwe substytuty pozwalające też wyjść z nałogu. Jednak są one wrzucane do jednego worka, tymczasem istnieje kilka ich kategorii. Są e-papierosy (tzw. vapour products) oraz produkty do podgrzewania tytoniu (tobacco heating products). Są jeszcze hybrydy, a także zupełnie nowe doustne produkty nikotynowe dostępne na razie tylko w niektórych państwach na świecie. Czym się więc między sobą różnią? E-papierosy działają na zasadzie inhalatora. Urządzenie dostarcza naszemu organizmowi nikotynę w procesie odparowania „liquidu”, czyli specjalnego płynu na bazie gliceryny i glikolu propylenowego. Nie spala więc tytoniu, a wydzielany aerozol ma znacznie mniejszą zawartość substancji toksycznych niż klasyczny dym papierosowy. Wyglądem przypomina on gruby długopis: składa się z baterii i atomizera (czyli inaczej parownika). Bateria zasila umieszczony w parowniku zespół grzewczy, co umożliwia odparowanie płynu i wygenerowanie aerozolu. Po umieszczeniu jednorazowego wkładu w urządzeniu następuje podgrzanie tytoniu do ok. 350°C, co powoduje wytworzenie się aerozolu. Z badań wynika, że takie urządzenie jest jeszcze mniej szkodliwe, bo wytwarza aerozol, który zawiera 90–95 proc. mniej substancji szkodliwych niż klasyczny dym tytoniowy. Z kolei pogrzewacze nie spalają, a podgrzewają tytoń sprzedawany w specjalnych wkładach. Jednym z takich urządzeń na polskim rynku i jedynym działającym w dwóch trybach intensywności sesji jest glo pro. Wprowadzone przez British American Tobacco daje możliwość wyboru między standardowym lub bardziej intensywnym trybem użytkowania (tzw. boost). Lista producentów podgrzewaczy w Polsce jest na razie ograniczona, jednak rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów będzie się z pewnością dynamicznie zmieniał. Cały czas trwają bowiem badania. Umożliwia nam to rozwój technologii, a także wciąż kontynuowane prace badawcze. Wspomniany BAT przeprowadził w laboratorium w Wielkiej Brytanii różnorodne rodzaje obserwacji nad e-papierosami i aerozolem z e-papierosów elektronicznych, m.in. ponad 80 analiz chemicznych, 35 testów określających wpływ na komórki organizmu oraz 20 badań klinicznych marki Vype. W Wielkiej Brytanii wspomniane wcześniej papierosy elektroniczne są rekomendowane przez oficjalną agendę rządową ds. zdrowia publicznego jako jeden ze sposobów na rzucenie palenia. Pamiętajcie jednak, że żaden produkt nikotynowy nie jest w 100 proc. bezpieczny.


Sukcesja, głupcze!

Pandemia i załamanie gospodarcze jest na ustach i w głowach wszystkich. Wyzwania długofalowe – takie jak sukcesja – nie mogą być zapomniane. Zwłaszcza że jest to bardzo dobra chwila na przygotowanie nowego pokolenia w biznesie.


Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2020

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2020


Motonewsy. Czerwiec 2020

Motonewsy. Czerwiec 2020


Zjeść ciastko i mieć ciastko. Autotest

Chcesz pojechać z rodziną w teren, być ekologiczny i do tego nie martwić się, że nie starczy zasięgu na powrót do domu? Wybierasz Outlandera PHEV.


Ugoda lepsza niż wyrok

W czasie, gdy fizyczny dostęp do sądów został ograniczony, lepiej szukać pozasądowych metod rozwiązywania sporów. Takim sposobem jest mediacja, którą teraz można przeprowadzić online. Ale nawet niezależnie od stanu pandemii, mediacja jest łatwiejsza, szybsza i tańsza niż proces.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]