Pierwszy biznes


Dwa lata małego ZUS

Początkujący przedsiębiorca może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych na opłatach na ZUS. Jednak preferencyjne, niższe składki nie są dostępne dla wszystkich, którzy właśnie otworzyli firmę.


Podatkowe (pra)wybory

Założenie firmy przez osobę fizyczną teoretycznie nie jest dziś czasochłonne – ot, wypełniamy niezbyt długi formularz. Lecz zanim do tego zasiądziemy, najpierw powinniśmy poświęcić znacznie więcej czasu na porządne przeanalizowanie kwestii związanych z podatkami.


Jednoosobowa działalność czy spółka kapitałowa?

Wybór formy prawnej zakładanego biznesu ma ogromne znaczenie. Wpływa na wysokość płaconych podatków i zobowiązania wobec innych podmiotów. Podpowiadamy, kiedy lepiej wybrać spółkę z o.o., a kiedy jednoosobową działalność gospodarczą.


Wstępny rekonesans rynku

Od czego zacząć? Jak oszacować koszty? Skąd zdobyć informacje o konkurencji? Czy potrzebny jest nam biznesplan? Takie pytania zadaje sobie niejeden z pomysłem na własną firmę. Zwykle można samemu sobie z nimi poradzić, a jeśli nie, warto zwrócić się do instytucji otoczenia biznesu.


Gdy zapada decyzja

Statystyki raczej nie mobilizują debiutantów. Tylko co szóste marzenie o własnej firmie przeradza się w Polsce w działające przedsiębiorstwo – oceniają badacze z Grupy IQS. Tutaj sukces to wypadkowa szczęścia i mądrej determinacji, a tej sprzyja kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.


Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę