Pierwszy biznes


Paleta z zastrzeżeniami

Wydawałoby się, że bardzo małe firmy i te, które właśnie startują, mają szeroką paletę możliwości pozyskania unijnych pieniędzy na rozruch i inwestycje. W praktyce tak dobrze nie jest. Dostęp do niedużych dotacji jest ograniczony. W przypadku kredytów i pożyczek możliwości są trochę większe.


Tnij koszty, lecz nie na oślep

Pilnowanie firmowych wydatków powinno stać się nawykiem od chwili, gdy tylko nasz biznes ruszył, a okazji do ich optymalizacji warto szukać na każdym kroku. Optymalizacji – bo koszty trzeba ciąć uważnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.


Zdyscyplinować wszystkie „jak”

Jednym z głównych zmartwień początkujących firm jest mało skuteczne zmienianie planów w rzeczywistość. Czy to chodzi o cele finansowe czy nie, wszystko rozbija się o podejmowane codziennie działania operacyjne. Ale są na to sposoby. Co więcej, wciąż ewoluują i dziś jest prościej je stosować.


Prognoza ekspansji zagranicznej dla MSP

Jak wynika z badania „Leasing Index”, przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK Leasing w 2016 r., co piąta firma z segmentu MSP prowadzi działalność za granicą. Kolejne 20 proc. taką ekspansję rozważa.


Przychodzi startup do inwestora

Świeżo upieczonym przedsiębiorcom podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy negocjacjach z inwestorem – czy warto na przykład podpisywać NDA, jakie postanowienia w umowach są istotne i dlaczego.


Kryteria wyboru firmy leasingowej

Leasing to coraz popularniejsza forma zewnętrznego finansowania firm, zwłaszcza z sektora MSP. Rynek dojrzewa, a na atrakcyjność oferty leasingowej w coraz większym stopniu wpływają kryteria pozacenowe – tak wynika z badań „Leasing Index” zrealizowanych na zlecenie BZ WBK Leasing.


Jak motywować, gdy pieniędzy brak

Początkujący przedsiębiorca zwykle nie ma pieniędzy, by kusić dobrych pracowników atrakcyjną pensją. Jednak i bez tego ma szansę ich przyciągnąć i sprawić, by angażowali się w nowe przedsięwzięcie. A także zatrzymać ich, gdy zaczynają oczekiwać podwyżek, na które firma nie może sobie jeszcze pozwolić.


Kosztowne zatrudnienie, niska wypłata

Zatrudnić pracownika na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może zdecydować się na współpracę przedsiębiorca-przedsiębiorca? Prędzej czy później każda firma zada sobie te pytania. A wszystko z powodu wysokich kosztów zatrudnienia, które i tak nie przekładają się na atrakcyjne płace pracowników.


„Leasing Index” – plany rozwojowe firm z segmentu MŚP

Badanie przeprowadzone na zlecenie BZ WBK Leasing wskazuje, że 35 proc. firm z sektora MŚP planuje inwestycje związane z rozwojem. Choć jest to pozornie dobra wiadomość, jednocześnie płynie z niej informacja, że 65 proc. firm nie zamierza inwestować w rozwój, czyli ich celem jest przetrwanie. Czy w gospodarce faktycznie jest tak źle?


„Leasing Index” – ocena usług leasingowych w Polsce

Z badań „Leasing Index” wynika, że ponad 90 proc. przedsiębiorstw z segmentu MŚP w Polsce ocenia dobrze lub bardzo dobrze współpracę ze swoim leasingodawcą.


MyCompany Polska 05/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Czy przenieść firmę za granicę

Dobre auto na niskie raty