Prawo


Rzecznik MŚP idzie na wojnę ze skarbówką. Jest wniosek do prokuratury

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej.


Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera. Co na to prawo?

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo? O kwestiach prawnych związanych z różnymi możliwościami opowiada mec. Paweł Fedczyszyn, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy.


Rząd szykuje nowy podatek. Firmy protestują

W projekcie nowelizacji ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej pojawił się zapis o nowym podatku, które zapłacą m.in. serwisy streamingowe. Stanowczy protest w tej sprawie złożył Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Publikujemy pełny komunikat organizacji:


Uwaga na nowe zagrożenia phishingowe! Przestępcy wykorzystują pandemię

W minionych tygodniach analitycy z należącego do firmy Fortinet FortiGuard Labs zaobserwowali znaczący wzrost cyberataków wykorzystujących nawiązania do pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Specjaliści wykrywają nawet 600 nowych zagrożeń phishingowych każdego dnia, zaś liczba wirusów wzrosła w marcu 2020 roku o 131 proc. w porównaniu z marcem 2019.


Teraz masz więcej czasu na wdrożenie PPK!

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób zyskali dodatkowe pół roku na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Stało się tak w związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa i trudną sytuacją przedsiębiorstw. Jak wykorzystać ten czas mądrze? Dlaczego nie warto czekać do ostatniej chwili?


Czy banki wykorzystują trudną sytuację klientów? UOKiK wszczął postępowanie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki. – Podstawą interwencji jest monitoring rynku oraz sygnały od kredytobiorców.


Ruszyły rozprawy online przy sądzie arbitrażowym w Warszawie

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej.


Praca zdalna a RODO. Komentarz prawnika

Epidemia koronawirusa obfituje w sytuacje dotąd nieznane i stanowi duże wyzwanie również z perspektywy ochrony danych osobowych. Na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie odpowiada: radca prawny, mec. Andrzej Piotr Wilk oraz aplikant radcowski, mec. Katarzyna Świerkot, eksperci ds. ochrony danych osobowych z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.


Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?

Monitorowanie zobowiązań i jak najszybsze podjęcie rozmów z bankiem to kluczowe kwestie w przypadku wystąpienia problemów - piszą w komentarzu: Agnieszka Ziółek, radca prawny, partner w Deloitte Legal i Mariusz Banaś, adwokat, managing associate w Deloitte Legal.


Jak uzyskać ulgi podatkowe i odroczenia płatności składek do ZUS? [PORADNIK]

Możliwość odroczenia płatności składek do ZUS, a także ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych mogą pomóc biznesom chwiejącym się przez koronawirusa. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych przygotował specjalny, praktyczny poradnik, jak uzyskać pomoc. Publikujemy go na stronie mycompanypolska.pl


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]