Prawo


Praca zdalna a RODO. Komentarz prawnika

Epidemia koronawirusa obfituje w sytuacje dotąd nieznane i stanowi duże wyzwanie również z perspektywy ochrony danych osobowych. Na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie odpowiada: radca prawny, mec. Andrzej Piotr Wilk oraz aplikant radcowski, mec. Katarzyna Świerkot, eksperci ds. ochrony danych osobowych z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.


Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?

Monitorowanie zobowiązań i jak najszybsze podjęcie rozmów z bankiem to kluczowe kwestie w przypadku wystąpienia problemów - piszą w komentarzu: Agnieszka Ziółek, radca prawny, partner w Deloitte Legal i Mariusz Banaś, adwokat, managing associate w Deloitte Legal.


Jak uzyskać ulgi podatkowe i odroczenia płatności składek do ZUS? [PORADNIK]

Możliwość odroczenia płatności składek do ZUS, a także ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych mogą pomóc biznesom chwiejącym się przez koronawirusa. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych przygotował specjalny, praktyczny poradnik, jak uzyskać pomoc. Publikujemy go na stronie mycompanypolska.pl


Handel w czasach epidemii. Czy można nie płacić czynszu?

14 marca 2020 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczające między innymi handel w centrach handlowych z uwagi na epidemię koronawirusa. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? Na te pytania odpowiada mec. Joanna Domoń – Kula z kancelarii prawnej Causa Finita.


Koronawirus a prawo pracy

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 i rosnącym zagrożeniem zakażenia, coraz powszechniejsze stają się środki ochrony przed nim. Są one podejmowane również przez pracodawców, którzy starają się zminimalizować ryzyko zachorowania wśród swoich pracowników. Wszystkie działania z tego obszaru warto ocenić również z punktu widzenia prawa pracy.


Przedsiębiorca wygrał z ZUS-em i nie musiał zwracać zasiłku opiekuńczego

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku przyznał Pani Annie prawo do zasiłku opiekuńczego i uchylił obowiązek zwrotu zasiłku opiekuńczego w kwocie 5.778,00 zł wraz z odsetkami. W postępowaniu wspierał biznesmenkę Terenowy Oddział Rzecznika MŚP w Gdańsku.


Intel Extreme Masters 2020 bez publiczności. Decyzja słuszna, ale kontrowersyjna [OPINIA]

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020. Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.


UOKiK postawi na walkę z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zamierza "odpuścić" firmom z branży rolno-spożywczej, które łamią przepisy. UOKiK będzie kontynował kontrole i prowadzi postępowania przeciwko największym sieciom handlowym w związku z tzw. przewagą kontraktową.


Skarbówka wydała pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe [TYLKO U NAS]

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.


Nowe oblicze mediacji

Naturalną konsekwencją prowadzenia biznesu jest konflikt – z pracownikiem, podwykonawcą, klientem czy konkurentem. Zjawisko to wydaje się nieuniknione i rośnie wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa. Skutki konfliktu mogą być bardzo dotkliwe zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym. Skutecznym, szybkim i relatywnie tanim sposobem są mediacje, które za sprawą wprowadzonej w listopadzie 2019 r. tzw. „umowy dowodowej” będą teraz mogły mieć także inny wymiar.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?