Prawo


UOKiK postawi na walkę z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zamierza "odpuścić" firmom z branży rolno-spożywczej, które łamią przepisy. UOKiK będzie kontynował kontrole i prowadzi postępowania przeciwko największym sieciom handlowym w związku z tzw. przewagą kontraktową.


Skarbówka wydała pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe [TYLKO U NAS]

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.


Nowe oblicze mediacji

Naturalną konsekwencją prowadzenia biznesu jest konflikt – z pracownikiem, podwykonawcą, klientem czy konkurentem. Zjawisko to wydaje się nieuniknione i rośnie wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa. Skutki konfliktu mogą być bardzo dotkliwe zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym. Skutecznym, szybkim i relatywnie tanim sposobem są mediacje, które za sprawą wprowadzonej w listopadzie 2019 r. tzw. „umowy dowodowej” będą teraz mogły mieć także inny wymiar.


Wdrożenie PPK w Twojej firmie – jak je zaplanować, by nie zwariować? 

Największe firmy w Polsce wdrożyły już PPK. To wyzwanie stoi jednak jeszcze przed średnimi oraz małymi przedsiębiorstwami. Jak odpowiednio przygotować instytucję do wprowadzenia programu, by nie tylko wypełnić wszystkie obowiązki spoczywające na pracodawcach, ale także skorzystać z wymiernych korzyści wizerunkowych?


Zmiany w projektach ustaw wprowadzających podatek od cukru

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – różna od pierwotnego z korzyścią dla branży suplementów diety - komentuje Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.


Brexit wywoła problemy z ochroną własności intelektualnej

Wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty nie oznacza całkowitego końca negocjacji z Unią, w tym negocjacji w zakresie ochrony praw własności przemysłowej na terytorium UK oraz EU. Co najmniej do 31 grudnia 2020 r. zostanie utrzymany „status quo”, jednak już teraz warto przygotować się do rzeczywistości biznesowej, która nastąpi po tym okresie.


Nowy prezes UOKiK

Premier Mateusz Morawiecki powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko prezesa UOKIK. Do tej pory pełnił on funkcję wiceprezesa urzędu.


Jak przygotować się na pakiet mobilności?

Do zatwierdzenia pakietu mobilności, czyli nowych zmian w prawie transportowym niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców, pozostały dwa główne kroki. Czekamy jeszcze na pierwsze czytanie w Radzie UE i drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. Eksperci OCRK i Inelo twierdzą jednak, że, jeśli nic niespodziewanego nie wydarzy się w Brukseli, to w pierwszej połowie 2020 roku prace nad unijnymi przepisami dla przewoźników będą zakończone. Jak przygotować się na wejście w życie kłopotliwej dyrektywy?


Rachunki wirtualne nie będą objęte białą listą podatników VAT

Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości wobec rachunków wirtualnych i konieczności stosowania białej listy podatników VAT.


Pracownik idzie do wojska? Potrzebne są nowe przepisy

Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pracowników. Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym do Ministra Obrony Narodowej, o wezwaniu pracownika do pełnienia służby w wyznaczonych dniach pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od właściwych władz wojskowych.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?