Prawo


Ruszyły rozprawy online przy sądzie arbitrażowym w Warszawie

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej.


Praca zdalna a RODO. Komentarz prawnika

Epidemia koronawirusa obfituje w sytuacje dotąd nieznane i stanowi duże wyzwanie również z perspektywy ochrony danych osobowych. Na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie odpowiada: radca prawny, mec. Andrzej Piotr Wilk oraz aplikant radcowski, mec. Katarzyna Świerkot, eksperci ds. ochrony danych osobowych z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.


Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?

Monitorowanie zobowiązań i jak najszybsze podjęcie rozmów z bankiem to kluczowe kwestie w przypadku wystąpienia problemów - piszą w komentarzu: Agnieszka Ziółek, radca prawny, partner w Deloitte Legal i Mariusz Banaś, adwokat, managing associate w Deloitte Legal.


Jak uzyskać ulgi podatkowe i odroczenia płatności składek do ZUS? [PORADNIK]

Możliwość odroczenia płatności składek do ZUS, a także ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych mogą pomóc biznesom chwiejącym się przez koronawirusa. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych przygotował specjalny, praktyczny poradnik, jak uzyskać pomoc. Publikujemy go na stronie mycompanypolska.pl


Handel w czasach epidemii. Czy można nie płacić czynszu?

14 marca 2020 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczające między innymi handel w centrach handlowych z uwagi na epidemię koronawirusa. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? Na te pytania odpowiada mec. Joanna Domoń – Kula z kancelarii prawnej Causa Finita.


Koronawirus a prawo pracy

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 i rosnącym zagrożeniem zakażenia, coraz powszechniejsze stają się środki ochrony przed nim. Są one podejmowane również przez pracodawców, którzy starają się zminimalizować ryzyko zachorowania wśród swoich pracowników. Wszystkie działania z tego obszaru warto ocenić również z punktu widzenia prawa pracy.


Przedsiębiorca wygrał z ZUS-em i nie musiał zwracać zasiłku opiekuńczego

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku przyznał Pani Annie prawo do zasiłku opiekuńczego i uchylił obowiązek zwrotu zasiłku opiekuńczego w kwocie 5.778,00 zł wraz z odsetkami. W postępowaniu wspierał biznesmenkę Terenowy Oddział Rzecznika MŚP w Gdańsku.


Intel Extreme Masters 2020 bez publiczności. Decyzja słuszna, ale kontrowersyjna [OPINIA]

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020. Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.


UOKiK postawi na walkę z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zamierza "odpuścić" firmom z branży rolno-spożywczej, które łamią przepisy. UOKiK będzie kontynował kontrole i prowadzi postępowania przeciwko największym sieciom handlowym w związku z tzw. przewagą kontraktową.


Skarbówka wydała pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe [TYLKO U NAS]

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?