Nieruchomości


Rosną ceny mieszkań. Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła 8 tys. zł, a w Łodzi zbliżyła się do 4 tys. zł. W większości miast ceny wzrosły o 2 do 6 proc. w skali roku, najmocniej w Warszawie i Gdańsku – wynika z badania Metrohouse i Expandera. To pokłosie niskich zysków z lokat przy wyższych dochodach Polaków. Jednak dalsze losy rynku zależą od skutków wymiany rządowych programów pomocowych.


Rynek mieszkaniowy kwitnie. Deweloperzy nie przestają inwestować

Boom mieszkaniowy trwa. Od stycznia do maja deweloperzy oddali do użytku mniej więcej tyle samo mieszkań, ile przed rokiem. Jednak uzyskali pozwolenia na budowę o ponad 50 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie rok temu. Deweloperzy mnożą inwestycje i choć zaciągają na te cele nowe zobowiązania, to według analizy Domu Maklerskiego Navigator ich finanse są stabilne. Sprzyja temu wciąż wysokie zainteresowanie nabywców.


Mieszkaniowa hossa

Branża mieszkaniowa w Polsce przeżywa boom. W marcu 2017 r. rozpoczęto budowę o 34 proc. więcej mieszkań niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Polacy są gotowi na ich zakup – transakcje na rynku pierwotnym to prawie połowa wartości sprzedanych nieruchomości w 2016 r.


Polacy coraz częściej kupują mieszkania z wyższej półki

Przybywa zamożnych i bogatych Polaków, którzy szukają nieruchomości w odpowiednio wysokim standardzie. Chodzi nie tylko o jakość wykończenia, lecz także m.in. o prestiżową lokalizację i sąsiedztwo. W 2016 roku do nabywców trafiło ok. 2 tys. takich nieruchomości o łącznej wartości 3,6 mld zł. Blisko połowa transakcji przypadła na Warszawę.


Hossa na rynku mieszkaniowym trwa, ale widać już spowolnienie

W 2016 r. deweloperzy zanotowali rekordową sprzedaż. Duża podaż mieszkań sprawiła jednak, że mimo znaczącego popytu, ceny były stabilne lub tylko nieznacznie rosły. Bieżący rok zapowiada się podobnie, jednak już 2018 r. może przynieść widoczne schłodzenie koniunktury – wynika z najnowszego raportu E-Valuer Index 2017, przygotowanego przez Emmerson Evaluation.


Wysoki popyt, wysoka podaż. Warszawski rynek biurowy ma się świetnie

Emanuel Schlechter napisał kiedyś, że gdyby mógł urodzić się znów to tylko we Lwowie. Przedsiębiorcy mogą powiedzieć, że jeśli biuro... to tylko w Warszawie. Choć regionalne rynki biurowe w Polsce rozwijają się naprawdę prężnie to nadal stolica jest absolutnym numerem 1 na mapie naszego kraju. Specjaliści z Jones Lang LaSalle podają, że tylko po Q3 minionego roku podaż przekroczyła pół miliona mkw., a w Warszawie padł w końcu rekord.


Rośnie sprzedaż mieszkań od deweloperów. Zapowiada się kolejny rekordowy rok

Ubiegły rok był kolejnym, w którym sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym rosła. Był to także okres stabilnych cen – wahnięcia w ciągu nie przekraczały 2–3 proc. W 2017 roku te tendencje będą się utrzymywać – ocenia Polska Federacja Rynku Nieruchomości.


Przybywa inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

Rośnie zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Po rekordowym 2015 roku wciąż obserwujemy dynamiczny rozwój sektora. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów.


Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania

Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań jest bardzo korzystna dla deweloperów, którzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych projektów do sprzedaży. W efekcie, aby wyróżnić swoją ofertę, należy wykreować bardzo charakterystyczne produkty – ocenia Bohdan Szułczyński z firmy Profbud.


Polskie nieruchomości są gorące

Rok 2015 to drugi najlepszy rok w historii dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Eksperci są zgodni – 2016 r. będzie równie dobry.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single