Nowe Technologie


Gadżety. Czerwiec 2020

Podgrzewacze i e-papierosy Czym się różnią? Od 20 maja nie można kupić na terenie UE papierosów mentolowych. To efekt wdrożenia unijnej dyrektywy z 2014 r. Jakie opcje mają więc dotychczasowi użytkownicy tych wyrobów? Przez lata palacze szukający alternatyw mieli do wyboru produkty związane z terapiami nikotynowymi np. plastry, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Takie rozwiązanie nie było jednak do końca skuteczne i miało też swoich przeciwników. Na rynku pojawiło się wiele typów elektronicznych papierosów, które są dziś uznawane za mniej szkodliwe substytuty pozwalające też wyjść z nałogu. Jednak są one wrzucane do jednego worka, tymczasem istnieje kilka ich kategorii. Są e-papierosy (tzw. vapour products) oraz produkty do podgrzewania tytoniu (tobacco heating products). Są jeszcze hybrydy, a także zupełnie nowe doustne produkty nikotynowe dostępne na razie tylko w niektórych państwach na świecie. Czym się więc między sobą różnią? E-papierosy działają na zasadzie inhalatora. Urządzenie dostarcza naszemu organizmowi nikotynę w procesie odparowania „liquidu”, czyli specjalnego płynu na bazie gliceryny i glikolu propylenowego. Nie spala więc tytoniu, a wydzielany aerozol ma znacznie mniejszą zawartość substancji toksycznych niż klasyczny dym papierosowy. Wyglądem przypomina on gruby długopis: składa się z baterii i atomizera (czyli inaczej parownika). Bateria zasila umieszczony w parowniku zespół grzewczy, co umożliwia odparowanie płynu i wygenerowanie aerozolu. Po umieszczeniu jednorazowego wkładu w urządzeniu następuje podgrzanie tytoniu do ok. 350°C, co powoduje wytworzenie się aerozolu. Z badań wynika, że takie urządzenie jest jeszcze mniej szkodliwe, bo wytwarza aerozol, który zawiera 90–95 proc. mniej substancji szkodliwych niż klasyczny dym tytoniowy. Z kolei pogrzewacze nie spalają, a podgrzewają tytoń sprzedawany w specjalnych wkładach. Jednym z takich urządzeń na polskim rynku i jedynym działającym w dwóch trybach intensywności sesji jest glo pro. Wprowadzone przez British American Tobacco daje możliwość wyboru między standardowym lub bardziej intensywnym trybem użytkowania (tzw. boost). Lista producentów podgrzewaczy w Polsce jest na razie ograniczona, jednak rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów będzie się z pewnością dynamicznie zmieniał. Cały czas trwają bowiem badania. Umożliwia nam to rozwój technologii, a także wciąż kontynuowane prace badawcze. Wspomniany BAT przeprowadził w laboratorium w Wielkiej Brytanii różnorodne rodzaje obserwacji nad e-papierosami i aerozolem z e-papierosów elektronicznych, m.in. ponad 80 analiz chemicznych, 35 testów określających wpływ na komórki organizmu oraz 20 badań klinicznych marki Vype. W Wielkiej Brytanii wspomniane wcześniej papierosy elektroniczne są rekomendowane przez oficjalną agendę rządową ds. zdrowia publicznego jako jeden ze sposobów na rzucenie palenia. Pamiętajcie jednak, że żaden produkt nikotynowy nie jest w 100 proc. bezpieczny.


Laptop do wszystkiego

Do pracy, do zdalnej nauki, do rozrywki… Innymi słowy do wszystkiego! Podpowiadamy, jak wybrać laptop, który spełni oczekiwania zarówno pracownika lub właściciela firmy, jak i całej rodziny.


Biznes na autopilocie. Akademia Przedsiębiorczości

Jeśli chcesz zachować konkurencyjność, musisz otworzyć się na nowe technologie. Na szczęście narzędzi do automatyzacji procesów w młodej czy małej firmie jest mnóstwo i często nie są drogie.


Gadżety. Maj 2020

Gadżety. Maj 2020


Gadżety. Kwiecień 2020

Gadżety. Kwiecień 2020


Chmura pełna danych

Jeszcze kilka lat temu sądzono, że dane istotne dla biznesu muszą być przechowywane w firmowym biurze lub na własnych komputerach. Teraz coraz większa liczba menedżerów jest przekonana, że więcej pewności daje umieszczenie ważnych danych w chmurze. I rzeczywiście tak jest, choć – jak to zwykle bywa – nie ma róży bez kolców.


Gadżety. Marzec 2020

Gadżety. Marzec 2020


Cały nasz świat w komórce – jak go nie stracić

Komórka jest jak portfel. Tyle że przechowujemy w niej nie tylko zdjęcia najważniejszych dla nas osób, pieniądze, karty płatnicze i dokumenty, lecz również mnóstwo innych wrażliwych informacji, w tym korespondencję czy też dane biznesowe. Źle zabezpieczony smartfon jest bardziej narażony na kradzież niż portfel noszony w tylnej kieszeni spodni.


Jak przyspieszyć „peceta”

Pewnego dnia uruchamiamy program i okazuje się, że działa on tak wolno, że trudno z niego korzystać. To problem, z jakim ma do czynienia niemal każdy użytkownik komputera. Jak go rozwiązać? Nie zawsze potrzebny jest zakup szybszego sprzętu.


Garaż PZU, czyli jak rodzą się innowacje

Laboratorium Innowacji PZU analizuje rocznie tysiące pomysłów i prowadzi dziesiątki projektów pilotażowych. Dzięki nim biznes ubezpieczyciela jest innowacyjny i konkurencyjny. Korzystają na tym współpracujące z nim startupy, klienci i sama firma.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]