Inwestycje


200 mln euro dla małych i średnich innowacyjnych firm

Innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozyskać finansowanie dłużne objęte gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Umowa, zawarta pod koniec maja między EFI a CVI Dom Maklerski, zapewnia 200 mln euro na takie finansowanie polskich MSP. Pierwsze umowy zostaną podpisane w najbliższych tygodniach.


PAIH uruchomiła projekt wsparcia zagranicznej ekspansji MSP

Do 13 lipca trwa rekrutacja związana ze wsparciem zagranicznej ekspansji firm z sektora MSP. Program o nazwie „Polskie Mosty Technologiczne” (PMT) organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Jeden grant to maksymalnie 200 tys. zł, ale do rozdysponowania jest nawet 176,5 mln zł.


Pieniądze na inwestycje firm z Polski Wschodniej

29 maja rusza program PARP dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej. Czeka na nie łącznie 150 mln zł.


Horyzont 2020: do zdobycia jest prawie 40 mld euro na B+R

Polskie firmy pozyskały dotychczas ponad 291,8 mln euro na innowacje i programy badawczo-rozwojowe w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020. Dostępna do 2020 r. pula wynosi jeszcze prawie 40 mld euro – poinformował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK), który jest jednostką wspierającą udział polskich podmiotów w programie.


Planet Car Lease Polska przejęty przez Hitachi Capital Polska

Dostawca kompleksowego leasingu operacyjnego Hitachi Capital Polska zakończył proces przejęcia Planet Car Lease Polska, spółki zależnej od Planet Holding International BV.


Europejski Fundusz Inwestycyjny zainwestuje w polski fundusz venture capital – Market One Capital

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ogłosił swoją kolejną, drugą jak do tej pory, inwestycję w fundusz venture capital w Polsce w ramach największego europejskiego programu ramowego Horyzont 2020.


Ruszył ostatni etap rekrutacji do piątej edycji programu Huge Thing

Już po raz piąty (a drugi wraz z Alior Bankiem) Huge Thing szuka najbardziej obiecujących startupów, gotowych na intensywne cztery miesiące pracy.


FindAir ze wsparciem Black Pearls VC

Black Pearls VC pomoże zespołowi FindAir w rozwoju inteligentnego rozwiązania wspierającego osoby chore na astmę. Wstępny etap współpracy obejmuje m.in. przygotowanie projektu badawczo-rozwojowego i analiz niezbędnych dla jego realizacji.


Krótkoterminowym wypożyczalniom aut szybko przybywa klientów

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut w ruchu drogowym, a także wygenerować oszczędności w domowych budżetach kierowców. Na razie stanowi ułamek przewozów, jednak decydujące mogą się okazać zachęty ze strony samorządów.


Środki unijne skłaniają do inwestycji

Wyraźnie przybyło inwestycji w budowlance. Jak wynika z badań Związku Polskiego Leasingu, firmy leasingowe w Polsce sfinansowały w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku maszyny i urządzenia o wartości 440 mln zł. To o 20 proc. więcej niż przed rokiem.


Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!