Świąteczne zakupy przeciętnego Polaka

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Ponad połowa Polaków, którzy kupują prezenty świąteczne przez Internet, robi to ze względu na atrakcyjniejsze ceny produktów w sieci niż w sklepach stacjonarnych – wynika z badania poświęconego kupowaniu prezentów zrealizowanego przez Gumtree.pl. Wśród najczęściej wybieranych prezentów królują kosmetyki i perfumy (56 proc.). Polakom zdarza się również nabywać upominki „z drugiej ręki” – 1/4 z nas przynajmniej raz kupiła tego rodzaju prezent, a 6 proc. badanych robi to każdego roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ciągu ostatnich dwóch lat wydatki świąteczne polskich konsumentów rosły o 6,5 proc. rok do roku. Pod względem wielkości budżetu wydanego w tym okresie, Polska plasuje się na piątym miejscu w Europie, po Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Rosji, z kwotą 1521 zł.  A jak na tle świątecznych wydatków wypada zakup prezentów? Według wyników badania Gumtree.pl, świąteczne upominki kupuje niemal 84 proc. Polaków. Nieco ponad 16 proc. nie robi tego – najczęściej dlatego, że w ich rodzinach nie ma tego typu tradycji.

Prezenty na święta z wyprzedzeniem i na bogato 

Polacy planują zakup świątecznych upominków z wyprzedzeniem – blisko 53 proc. z nas robi w ciągu dwóch tygodni przed świętami, a prawie 35 proc. jeszcze wcześniej. Na prezenty dla najbliższych nie żałujemy pieniędzy – co piąty Polak wydaje na nie łącznie między 401 a 500 zł. Co ciekawe, kwota ta jest najczęściej podawaną, niezależnie od miesięcznego dochodu badanych. Blisko 13 proc. ankietowanych deklaruje, że przeznaczy prezenty jeszcze więcej - od 1000 do 1999 zł. W przypadku pojedynczego prezentu dla najbliższej osoby, zwykle wydajemy między 50 a 100 zł (38 proc.) lub między 100 a 250 zł (37 proc.).Więcej są w stanie wydać mężczyźni – blisko 40 proc. przedstawicieli płci męskiej deklaruje kwotę na prezent między 100 a 250 zł, co stanowi 5 proc. więcej, niż w przypadku kobiet, które z kolei stawiają na upominek między 50 a 100 zł (42 proc.). Biorąc pod uwagę miesięczne dochody Polaków, wśród osób zarabiających do 3000 zł netto największym zainteresowaniem cieszą się upominki od 50 do 100 zł. Natomiast osoby osiągające miesięczny dochód między 3001 a 5000 zł netto, częściej wybierają prezent za 100-250 zł. 

Zakupy przez Internet -  oszczędność pieniędzy i czasu 

Największą popularnością wśród Polaków, którzy szukają prezentów świątecznych, cieszą się galerie handlowe (38 proc.) oraz sklepy internetowe (37 proc.). Upominki w tradycyjnych sklepach, poza galeriami handlowymi,  kupuje 18 proc. badanych, a na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych 6 proc. Co ciekawe, galerie handlowe wiodą prym przed sklepami internetowymi wśród osób do 24 roku życia, między 45 a 54 r.ż oraz powyżej 65 r.ż. 

Dlaczego decydujemy się na kupienie świątecznych podarunków przez internet? Jak deklaruje 56 proc. z nas, przedmioty dostępne w sieci można znaleźć taniej, niż w sklepach stacjonarnych. Połowa Polaków kupuje prezenty online, ponieważ nie lubi tłumów w galeriach handlowych i zależy im na oszczędności czasu. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny dla osób w wieku 45-54 lata. Tłumy najbardziej przeszkadzają z kolei Polakom między 25 a 45 rokiem życia oraz w grupie wiekowej 55-64 lata.

Zero waste w świątecznym wydaniu  

Kosmetyki i perfumy to najchętniej wybierana kategoria przedmiotów na prezenty świąteczne – decyduje się na nie 56 proc. Polaków. Lubimy kupować też ubrania i akcesoria (32 proc.) oraz książki, gry planszowe i płyty (27 proc.). 16 proc. badanych wręcza po prostu gotówkę.  Najczęściej robią to osoby między 45 a 54 rokiem życia. 

A jak do kupowania upominków na święta ma się idea zero waste? Okazuje się, że tylko 6 proc. z nas co roku kupuje w ramach prezentu przedmioty „z drugiej ręki”, a 21 proc. osób robi to sporadycznie. Tego typu podarunki częściej wybierają mężczyźni oraz osoby o wyższych dochodach.  

Jako główny powód, który skłoniłby badanych do zakupu upominku z drugiego obiegu, podają oni możliwość trafienia na wyjątkowy produkt (44 proc.). Co piątego respondenta przekonałaby niższa cena niż w przypadku nowego prezentu. Na aspekty ekologiczne zwróciłoby uwagę jedynie 11 proc. Polaków.  

Co dziesiąta zapytana osoba stawia na własnoręcznie wykonane prezenty świąteczne, a 46 proc. z nas sporadycznie zdarza się przygotować taki upominek. Najczęściej są to osoby w wieku 45-54 lata. Co ciekawe, im wyższe zarobki, tym wyższy jest odsetek Polaków, którzy rezygnują z gotowych prezentów na rzecz tych przygotowanych własnoręcznie. Blisko 3/4 osób, które samodzielnie przygotowują prezenty dla bliskich, przyznaje, że decyduje się na taki upominek, ponieważ ma on większą wartość dla obdarowywanego, a 1/4 robi to ze względów finansowych. 

Prezenty dla wszystkich, a najdroższe dla partnera i dziecka

Nie bez znaczenia jest zakres osób, których Polacy decydują się obdarować prezentami. Dla 36 proc. badanych oczywistym jest, że upominek kupuje każdy dla każdego w rodzinie, a co trzeci z nas decyduje się na zakup prezentu jedynie dla najbliższej osoby (małżonka, partnera czy też dziecka). 13 proc. Polaków wręcza upominek tylko swoim dzieciom. 

Aż 60 proc. badanych przyznaje, że kwota, jaką przeznaczają na prezenty, zależy od osoby obdarowywanej. Najwyższą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na upominek dla żony/męża lub partnerki/partnera (38 proc.) oraz dla dzieci (37 proc.), daleko w tyle pozostają rodzice (11 proc.), rodzeństwo i przyjaciele (4 proc.) oraz dziadkowie (2 proc.). Warto również zauważyć, że podczas gdy niemalże połowa mężczyzn (49 proc.) najdroższy prezent kupuje dla partnerki/żony, 47 proc. kobiet najhojniej obdarowuje dzieci. 

Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w listopadzie 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na reprezentatywnej grupie 1272 Polaków w wieku 18+. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY