Startupy w „polskim Davos”

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe
55
Teoretycznie takich miejsc i wydarzeń jest w Polsce więcej, ale tylko jedno nazywane jest „polskim Davos”. I właśnie dlatego prezentacja i obecność startupów w Krynicy, podczas XXVIII Forum Ekonomicznego, nabiera szczególnego znaczenia. Już po raz drugi będą miały tam swoją Startup Session Elite, w znacznie większej niż rok temu liczbie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2018 (36)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Economic Accelerator to nowy program Instytutu Studiów Wschodnich, który od 28 lat organizuje Forum Ekonomiczne w Krynicy – jedną z największych konferencji gospodarczo-biznesowo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Misją tego programu jest stworzenie platformy do spotkań przedstawicieli dużego biznesu, ekspertów, administracji rządowej i startupów. A także, jak to ujmuje Aleksandra Baka, pomysłodawczyni i koordynatorka tego przedsięwzięcia, „wsparcie transferu wiedzy i doświadczenia między tymi grupami”. 

Działania Economic Acceleratora to przede wszystkim przygotowywanie tzw. ścieżek startupowych, nazywanych Startup Sessions, na wszystkich konferencjach organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Podczas tych „sesji” początkujący przedsiębiorcy opowiadają o swoich pomysłach i walczą o nagrodę komisji eksperckiej (w której skład wchodzą przedstawiciele korporacji, funduszy inwestycyjnych i ekosystemu startupowego), a także o nagrodę publiczności. Zwycięzcy dostają m.in. pieniądze (nagroda komisji to 100 tys. zł), a część z nich jest zapraszana do udziału w Startup Session  Elite – właśnie na Forum Ekonomicznym w Krynicy,  we wrześniu. 

W tym roku ta elitarna Startup Session obędzie się po raz drugi. Swoje pomysły na biznes zaprezentują 23 młodziutkie przedsięwzięcia. Oprócz tych wybranych z grona zwycięzców wspomnianych ścieżek, będą to także przedsiębiorstwa wyselekcjonowane przez komisję ekspercką spośród firm zgłoszonych za pomocą specjalnego formularza na stronach Forum. Ale przede wszystkim będą to startupy-laureaci sesji, która miała miejsce podczas Forum Inwestycyjnego – jednej z konferencji Instytutu Studiów Wschodnich, która odbyła się w kwietniu w Tarnowie. Na większość imprez organizowanych przez Instytut zapraszane są bowiem określone grupy startupów: te działające w modelu B2B oraz produkujące hardware – na Forum Przemysłowe, te z regionu Europy Środkowo-Wschodniej – na Forum Europa-Ukraina, działające w modelu B2G i oferujące swoje rozwiązania miastom – na Europejski Kongres Samorządów. Natomiast wydarzeniem skierowanym do wszystkich rodzajów startupów i inwestorów jest właśnie Forum Inwestycyjne. 

Co zaplanowano w tym roku

Zeszłej jesieni, pomimo bardzo ciekawych prezentacji, w sali, gdzie odbywała się Startup Session Elite, publiczność za bardzo nie dopisała. Być może dlatego, że niedostatecznie rozreklamowano to zupełnie nowe przedsięwzięcie wśród uczestników Forum. W tym roku ma być już inaczej. Zrezygnowano z tzw. wydarzenia poprzedzającego (rok temu było nim wystąpienie gościa specjalnego Saula Singera, izraelskiego dziennikarza i pisarza, współautora głośniej książki „Start-up nation. Historia cudu gospodarczego Izraela”). Teraz będą dwa panele dyskusyjne poświęcone startupom i nowym technologiom. Poza tym, jak zapowiada Aleksandra Baka, stoiska startupów znajdą się w bardziej eksponowanej części przestrzeni, na której odbywa się Forum, a samych młodziutkich firm będzie o 10 więcej. 

– Nowością może być też fakt, że Economic Accelerator został partnerem strategicznym raportu „Polskie Startupy 2018”, który jest przygotowywany przez Fundację Startup Poland – dodaje Baka. 

Organizatorzy mają nadzieję, że m.in. dzięki tym zmianom frekwencja na widowni będzie zdecydowanie większa. Również dlatego, że raport Startup Poland będzie zaprezentowany i dystrybuowany wśród 4 tys. gości konferencji. 

Same prezentacje firm będą podobne jak rok temu: każda z nich przez 10 min opowie o swoim pomyśle i biznesie, a potem komisja ekspercka będzie przez  5 min zadawać pytania jej przedstawicielom i słuchać odpowiedzi. Gdy zamykaliśmy to wydanie naszego magazynu, skład komisji nie był jeszcze znany. W zeszłym roku był znakomity: tworzyli ją Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej; Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland; Łukasz Dziekoński z PKO Banku Polskiego i Marguerite Fund oraz Michał Sieczko z Canon Polska. 

Tak czy owak, wszelkie inicjatywy z myślą o wyłuskaniu, pokazaniu i wsparciu obiecujących, młodych, innowacyjnych polskich firm warto promować, a samym startupom się przyglądać. Ich pomysły są często unikalne na skalę nie tylko europejską, ale też światową. Startup Session Elite w Krynicy to jedno z wielu przedsięwzięć umożliwiających ich prezentacje, ale odbywa się w trakcie szczególnego, prestiżowego wydarzenia. To ostatnie to także powód, by „sesję” i udział w panelach propagować wśród samych startupów. Bo, jak zauważa Aleksandra Baka, „staramy się stworzyć im jak najlepsze warunki do wartościowego networkingu podczas naszego polskiego Davos”. 

I faktycznie, dla tych, którzy prezentowali się w zeszłym roku, udział w Startup Session Elite był przede wszystkim okazją do nawiązania nowych kontaktów z przedstawicielami świata biznesu czy nauki oraz  do ciekawych rozmów. – To nie tylko konferencja, ale także miejsce wymiany myśli, poszukiwania rozwiązań, zdobywania wiedzy i inspiracji – twierdzi Tadeusz Gudaszewski, CEO firmy Sky Tronic z Wrocławia (bezzałogowe statki powietrzne). Mateusz Juszczak, CEO Laparo (urządzenia do symulacji medycznej), wskazuje na to, że udało mu się nawiązać wiele nowych kontaktów i usłyszeć sporo cennych biznesowych porad od osób zdecydowanie bardziej doświadczonych niż on. Część ich wskazówek Laparo potem wdrożyło. Juszczak dodaje też, że dzięki Forum jego firma sprzedała kilka swoich urządzeń do szpitali. Z kolei Dominik Stasiak z Sinteritu (drukarki 3D) podkreśla, że udział w Startup Session Elite wzmocnił pewność siebie młodych przedsiębiorców i „wiarę w to, że jesteśmy świetnym zgranym zespołem tworzącym innowacyjny polski produkt”. 


W trakcie najbliższej Startup Session Elite w Krynicy zaprezentują się firmy: 

1000 realities (oprogramowanie do wirtualnej rzeczywistości)

Airly (niskobudżetowe sieci czujników jakości powietrza)

Apzumi Spatial (rzeczywistość rozszerzona i sztuczna  inteligencja do zastosowania w przemyśle)

ASPAE World (ekologiczne turbiny utleniające akweny)

Dandelion (branding)

DDOB (marketing cyfrowy, platforma zrzeszająca internetowych liderów opinii)

diCELLa (analiza zdjęć mikroskopowych i uczenie maszynowe)

Exal Bone (rozwiązania do rehabilitacji ortopedycznej i pediatrycznej)

Hyper Poland (platforma logistyczna zainspirowana  technologią Hyperloop)

Laparo (projektowanie i produkcja urządzeń do symulacji  medycznej)

notiOne (lokalizator w technologii Bluetooth do znajdowania zagubionych przedmiotów)

MAB Robotics (robot krocząco-skaczący, który będzie mógł w przyszłości zastąpić ludzi np. przy inspekcji podziemnych kanałów)

Outlet Spożywczy (platforma online do handlu artykułami  spożywczymi, którym kończy się data ważności)

Sinterit (drukarki 3D)

Telemedi.co (internetowe konsultacje z lekarzem)

WiseGlass (interaktywna reklama na lustrze)

Billon (obrót cyfrowym pieniądzem i innymi danymi oparty  na własnej technologii blockchain)

Emplocity (chatbot do zautomatyzowanego pozyskiwania  kandydatów do pracy)

IC Solutions (system digitalizacji danych papierowych przy użyciu długopisów cyfrowych)

RemmedVR (rozwiązania telemedyczne do leczenia zaburzeń widzenia, m.in. zeza)

Skriware (rozwiązanie edukacyjne oparte na technologii  druku 3D)

Triggo (czterokołowy pojazd elektryczny łączący samochód i motocykl)

V-Administrator (rozwiązania chmurowe)


Siła kontaktów

PelviFly to młoda spółka, która stworzyła kompleksowy, mobilny system profilaktyki i terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy u kobiet. W zeszłym roku należała do 13 firm, które miały swoją prezentację na pierwszej Startup Session Elite podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gabriel Herman, współzałożyciel PelviFly, na Forum bywał najpierw jako pracownik banku, czyli korporacji, a później – razem ze swoim startupem. Opierając się na tym podwójnym doświadczeniu, jest zdania, że kojarzenie dużych przedsiębiorstw z małymi, początkującymi podczas takich wydarzeń sprawdza się, ale raczej nie należy oczekiwać, że podpisze się wtedy jakiś poważniejszy kontrakt z klientem czy inwestorem. – Jako startup rozmawialiśmy z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju, banków oraz z firmami, które mogłyby promować nasz produkt. Dla nas była to okazja do kontaktu z tymi ludźmi, częściowo też z zagranicy – wspomina. Dodaje, że dla jego firmy szczególnie cenny okazał się kontakt z przedstawicielami PFR, ponieważ dał możliwość poznania wszystkich programów unijnych czy publicznych wspierających startupy. 

 

My Company Polska wydanie 9/2018
 (36)

Więcej możesz przeczytać w 9/2018 (36) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY