Praca

Bezrobocie w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej

SHUTTERSTOCK

Bezrobocie w maju w Unii Europejskiej wyniosło 8,6 proc. – podaje Eurostat. To najniższy poziom od marca 2009 roku. Polska znalazła się w pierwszej 10 krajów z najniższym bezrobociem. 

Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej w maju br. wyniosła 8,6 proc., czyli o 0,1 pkt proc. mniej w porównaniu z kwietniem. Oznacza to, że w maju odnotowano najniższy poziom stopy bezrobocia od marca 2009. 

W porównaniu z rokiem 2015 stopa bezrobocia spadła wśród 26 spośród 28 krajów UE. Wyjątkami były jedynie Austria (wzrost stopy) oraz Łotwa (utrzymanie poziomu). Najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE odnotowano w maju w Czechach (4 proc.), na Malcie (4,1 proc.) oraz w Niemczech (4,2 proc.). Najwyższą natomiast zaobserwowano tradycyjnie w Grecji (24,1 proc.; dane za marzec 2016 r.) oraz w Hiszpanii (19,8 proc.). 

Polska znalazła się wśród 10 krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 6,3 proc. W stosunku do kwietnia br. wysokość odsezonowanej stopy bezrobocia w Polsce pozostała bez zmian. Natomiast w porównaniu do maja zeszłego roku spadła o 1,2 pkt proc. (z 7,5 proc.). 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]