Moim zdaniem

Czy warto przenieść firmę za granicę

Drodzy Czytelnicy

Liczne badania, w tym sondaż sprzed pół roku zlecony przez  „My Company Polska”, potwierdzają, że w opinii przedsiębiorców warunki do prowadzenie biznesu w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Najbardziej przeszkadzają wysokie koszty pracy i obciążenia fiskalne, niejasne przepisy prawa i dowolność ich interpretacji oraz biurokracja. Po zmianie rządu pojawiły się sugestie, że biznes zacznie uciekać do krajów mu przyjaźniejszych. Exodusu nie widać, ale postanowiliśmy sprawdzić, gdzie w Unii przedsiębiorcom byłoby zdecydowanie łatwiej. 

Sprawa ma dwa oblicza. Proste – dla tych, którzy chcieliby zamknąć swoje interesy w Polsce i wyemigrować do jednego z życzliwych przedsiębiorcom krajów Unii. W takiej sytuacji mogą oni pełną garścią i bez obaw, że będą tropieni przez polskiego fiskusa, korzystać z lokalnych przywilejów dla biznesu. Komplikacje pojawiają się wówczas, gdy z różnych względów, np. rodzinnych, przedsiębiorca nie chce opuścić Polski, ale biznes chętnie prowadziłby już gdzie indziej. Tu trzeba być ostrożnym, zresztą jak zawsze, kiedy chce się zjeść ciastko i je mieć. 

W naszym materiale prezentujemy siedem krajów Unii Europejskiej, które stoją frontem do biznesu, oferując prostsze procedury, niższe stawki podatkowe, wyższe kwoty wolne od podatku, mniejsze obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych, w tym rozwiązania, które wydają się godne skopiowania, jak np. ustalanie wysokości składki na podstawie dochodu (zysku), a nie przychodu. Opisujemy te wszystkie dobre pomysły nie po to, by zachęcać przedsiębiorców do zwijania interesów w Polsce, ale bardziej ku namysłowi polityków. Wielkimi krokami zbliża się bowiem kryzys demograficzny, który szczególnie odczuje Polska. Jeżeli będziemy chcieli zatrzymać najbardziej przedsiębiorczych ludzi u siebie, trzeba będzie im zaoferować znacznie więcej niż teraz. Dobre wzory są w zasięgu ręki.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?