Nowe Technologie

Rośnie liczba ataków w sieci – wynika z najnowszego raportu Orange Polska na temat bezpieczeństwa w internecie.

SHUTTERSTOCK

Blisko 1700 incydentów miesięcznie odnotowała w zeszłym roku specjalna jednostka odpowiedzialna za bezpieczeństwo użytkowników sieci operatora, który obsługuje ponad jedną trzecią ruchu w polskim internecie. 

Z raportu wynika, że ponad 37 proc. incydentów dotyczyło rozpowszechniania obraźliwych i nielegalnych treści, a także spamu. Prawie 21 proc. stanowiły próby uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu (np. zgadywanie haseł), których źródłem lub celem było urządzenie użytkownika sieci. Rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania oraz próby wyłudzania poufnych informacji (tzw. phishing) dotyczyły łącznie ok. 10 proc. incydentów. 

W opinii ekspertów Orange w tym roku cyberprzestępcy skupią się na atakach na sieci firmowe. W tym celu będą wykorzystywać prywatne profile pracowników na portalach społecznościowych, słabość zabezpieczeń domowych komputerów, z których łączą się z firmową siecią oraz coraz bardziej wyrafinowane formy oprogramowania szpiegującego. Będą także poszukiwać luk nie tylko w oprogramowaniu, ale również w sprzęcie np. routerach. 

Eksperci przewidują, że ataki nie będą się ograniczać do kradzieży danych czy pieniędzy – celem coraz częściej będą infrastruktura krytyczna, manipulacja rynkami w celu osiągnięcia korzyści finansowych w sposób pośredni i wewnętrzne struktury instytucji bankowych. Nie będzie też maleć np. liczba ataków phishingowych (prób wyłudzania poufnych informacji). 

Na rosnącą liczbę przestępstw w sieci wskazywał również zastępca dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Piotr Januszewicz, który wziął udział w zorganizowanej przez Orange debacie na temat bezpieczeństwa w sieci. – Wszystkie raporty wskazują na rosnącą liczbę skutecznych ataków hackerskich oraz wzrost strat np. w obszarze bankowości elektronicznej – zaznaczył. Według przedstawiciela resortu cyfryzacji dostrzegalne jest ponadto, że środki ataku, czyli to, czym dysponują przestępcy, są coraz bardziej skuteczne. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]