Gospodarka

Rządowy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Fot. REPORTER

Wsparcie rozwoju firm, ich produktywności i ekspansji zagranicznej oraz równomierny rozwój całego kraju, który odczują wszyscy Polacy; więcej inwestycji i wyższe nakłady na innowacje; wyraźnie lepsza współpraca nauki i biznesu; wzrost PKB charakteryzujący się wysoką jakością; ułatwienia dla przedsiębiorstw i promowanie oszczędności – to główne założenia planu, który wczoraj został przyjęty przez rząd. 

„Proponujemy rozwiązania w skali makro, ale ich efekty odczujemy w skali mikro – w naszych miejscach pracy, portfelach, przy załatwianiu spraw urzędowych. W najbliższych miesiącach i latach będziemy wprowadzać nasze projekty w życie” – powiedział wicepremier Morawiecki. 

Plan ma być oparty na pięciu filarach: reindustrializacja (wspieranie istniejących i rozwijanie nowych przewag konkurencyjnych i specjalizacji polskiej gospodarki), rozwój innowacyjnych firm (budowa przyjaznego otoczenia dla firm i systemu wsparcia innowacji), kapitał dla rozwoju (więcej inwestycji i budowanie oszczędności Polaków), ekspansja zagraniczna (wsparcie eksportu i inwestycji zagranicznych polskich firm, reforma dyplomacji ekonomicznej, promowanie polskich marek), rozwój społeczny i regionalny (m.in. reforma szkolnictwa zawodowego, włączenie obszarów wiejskich i małych miast w procesy rozwojowe). 

W każdym z nich zawarte są propozycje konkretnych rozwiązań, m.in. powołanie Polskiego Funduszu Rozwoju, który będzie kluczowy w realizacji strategii. Fundusz przejmie część funkcji istniejących dzisiaj instytucji (BGK, PARP, PIR, PAIiIZ, ARP i KUKE). Zintegruje i uporządkuje narzędzia oferowane przez te instytucje oraz zaproponuje nowe. Zakres jego wsparcia obejmie małe i średnie firmy, inwestycje, infrastrukturę, eksport, promocję i innowacje. 

Przedsiębiorcy mogą się spodziewać nowych rozwiązań w obszarach, które są szczególnie ważne dla małych i średnich firm. Jednym z nich jest nowa Konstytucja Biznesu, czyli ustawa, która całościowo będzie regulować zasady prowadzenia biznesu w Polsce (zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej). Według rządowych zapowiedzi nowe prawo ograniczy bariery prawne dla przedsiębiorców oraz ułatwi współpracę przy innowacyjnych projektach. 

Cele, które postawił sobie rząd na 2020 r. są ambitne. Obejmują m.in. wzrost inwestycji do poziomu ponad 25 proc. PKB, wzrost udziału nakładów na B+R do poziomu 2 proc. PKB, wzrost liczby średnich i dużych przedsiębiorstw do ponad 22 tys., zwiększenie polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (o 70 proc.), wzrost produkcji przemysłowej wyższy od wzrostu PKB oraz PKB per capita Polski na poziomie 79 proc. średniej unijnej. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]