Pieniądze

Rośnie liczba i wartość transakcji bezgotówkowych

Michał Szymański, wiceprezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej. Fot. NEWSERIA.PL

Systematycznie rośnie zarówno liczba, jak i wartość transakcji bezgotówkowych. Za pośrednictwem zarządzanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA systemu Elixir przeprowadzono w ubiegłym roku 1,67 mld płatności, o ponad 60 mln więcej niż podczas poprzednich 12 miesięcy, a ich wartość w ujęciu rocznym zwiększyła się o 300 mld zł. Dynamicznie rosną także transakcje natychmiastowe i realizowane w euro. 

– Wzrost liczby i wartości przetwarzanych transakcji odnotowaliśmy we wszystkich systemach rozliczeniowych, które obsługujemy – mówi agencji Newseria Biznes Michał Szymański, wiceprezes zarządu KIR. 

Największa liczba transakcji została rozliczona w systemie Elixir, który jest podstawowym narzędziem rozliczeń międzybankowych w kraju. W 2015 roku przetworzono za jego pośrednictwem 1,67 mld płatności o wartości 4,3 bln zł (rok wcześniej – 1,61 mld o wartości 4 bln zł). 

Duży wzrost dotyczył również systemu Euro Elixir, uruchomionej w 2005 roku platformy rozliczeń międzybankowych w euro. 

– Euro Elixir stanowi część obszaru rozliczeń SEPA, jest ogniwem łączącym nasze płatności z obrotem w ramach Unii Europejskiej – wskazuje Michał Szymański. – Służy do przekazywania transakcji zlecanych zarówno przez podmioty gospodarcze, jak i przez osoby fizyczne. 

W ubiegłym roku w systemie tym rozliczono 18,4 mln transakcji o wartości ponad 100 mld euro. Rok wcześniej transakcji było 15,6 mln, a ich wartość wyniosła prawie 89 mld euro. 

Prawdziwą rewolucją na rynku usług bankowych – zarówno polskim, jak i europejskim – są płatności natychmiastowe. W połowie 2012 roku KIR wdrożył najnowszy ze swoich systemów rozliczeniowych – Express Elixir, pozwalający na realizację płatności w czasie liczonym w sekundach. Dzięki temu krajowy system rozliczeniowy wszedł do elitarnego grona kilku podobnych rozwiązań na świecie, które umożliwiają przetwarzanie transakcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. 

– W ubiegłym roku Express Elixir przetworzył blisko 1,5 mln komunikatów, których wartość osiągnęła 6,7 mld zł – mówi M. Szymański. – W 2014 roku przetworzonych transakcji było 940 tys., a ich wartość była o 2,4 mld zł niższa. 

Pod koniec ubiegłego roku, we współpracy z firmą Polski Standard Płatności, KIR wdrożył w systemie Express Elixir płatności P2P, czyli realizowane na numer telefonu komórkowego. Wiceprezes KIR ma nadzieję, że także one w najbliższych miesiącach będą się dynamicznie rozwijać. Ta usługa będzie niebawem dostępna dla większości klientów banków działających w Polsce. 

– Wolumen transakcji rozliczanych w systemach KIR zależy oczywiście od tempa rozwoju gospodarki – zastrzega Michał Szymański. – Wydaje nam się, że pod tym względem ten rok nie będzie się różnił od lat poprzednich i zaobserwujemy podobny wzrost liczby płatności w obsługiwanych przez nas systemach. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]