Prawo i podatki

Jak odzyskać dług w trzech krokach

Gdy kontrahent nie płaci, najgorsze, co można zrobić, to załamać ręce i nie podjąć żadnych działań, ponieważ o swoje pieniądze warto zawsze walczyć. Dodatkowo wystarczą trzy proste kroki, by za windykację w ostatecznym rozrachunku zapłacił dłużnik. 

Problemy z regulowaniem przez przedsiębiorstwa zobowiązań wobec swoich kontrahentów porównać można do efektu domina, uruchamiającego kolejne mechanizmy kryzysowe w firmie. Tego typu łańcuchy nieregulowanych zobowiązań wpływają przede wszystkim na płynność finansową połączonych ze sobą firm, co gorsza, często są bardzo długie i dotykają wielu podmiotów. Mogą mieć też istotny wpływ na ograniczenie obrotu gospodarczego, a co za tym idzie – redukcję zatrudnienia i wyhamowywanie inwestycji wśród dotkniętych nimi przedsiębiorstw. Właśnie dlatego firmy starają się znaleźć skuteczny sposób zniwelowania tego problemu. 

Rozwiązaniem pozwalającym zatrzymać rozpędzające się domino tego rodzaju kłopotów może być skorzystanie z narzędzi łączących w sobie możliwości udostępniane przez biura informacji gospodarczej, wsparcie własnych działań na doświadczeniu negocjatorów windykacyjnych czy też skorzystanie z zapisów ustawy umożliwiającej przeniesienie kosztów działań windykacyjnych na dłużnika. 

Właśnie na tych założeniach opiera się usługa „Wezwanie do zapłaty PLUS na koszt dłużnika” udostępniana przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i najdłużej działającą na polskim rynku firmę windykacyjną Kaczmarski Inkasso. Cały proces jest dodatkowo wspierany przez kancelarię prawną Via Lex. 

Przedsiębiorca powinien wykonać tylko trzy kroki: uświadomić sobie problem, wybrać rozwiązanie i zlecić jego wykonanie KRD i Kaczmarski Inkasso. Podjęte przez te firmy działania zostaną dostosowane do jakości i przeterminowania długu. Początkowo będzie to monitoring spływu należności, czyli rozmowa z dłużnikiem prowadzona przez profesjonalnego negocjatora. Jeżeli nie przyniesie to skutku, rozpoczną się działania windykacji polubownej wraz z wpisem dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. W ostateczności możliwe jest również wejście na drogę sądową i odzyskanie długu w ten sposób. 

– Oferowana przez nas usługa łączy w sobie praktycznie wszystkie dostępne na rynku sposoby odzyskiwania długu – tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów. – Przedsiębiorca, który szuka pewnego sposobu na to, aby pozbyć się swoich kłopotów z niepłacącymi kontrahentami, musi jedynie chcieć działać. 

Dzięki usłudze „Wezwanie do zapłaty PLUS na koszt dłużnika” długi można odzyskiwać skutecznie, a jednocześnie nie uszczuplać swojego budżetu. Jest to także wyraźny sygnał dla dłużnika o tym, że należności należy regulować jak najszybciej, bo za błędy trzeba dodatkowo płacić. 

– Chcemy, aby przedsiębiorcy przestali myśleć o windykacji prowadzonej z pomocą firmy zewnętrznej jako o luksusie dla wybranych. Teraz za naszą pracę płaci dłużnik. Bardzo ważne jest też, aby uświadomili sobie, że w sytuacji, gdy kontrahent im nie płaci, nie są bezradni. Dodatkowo, dysponując prawem żądania zwrotu kosztów windykacji, które skutecznie umożliwia usługa, każda polska firma może śmiało dochodzić spłaty należności, które kiedyś uznałaby za stra­cone – wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]