Inwestycje

BGK: Fundusz Gwarancyjny dla rozwoju innowacyjności

SHUTTERSTOCK

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 250 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Gwarancyjnego. Z preferencyjnych gwarancji kredytowych będą mogły skorzystać innowacyjne mikro-, małe i średnie firmy. Uruchomienie gwarancji planowane jest w lutym tego roku. 

Na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Rozwoju pod koniec ubiegłego roku w Banku Gospodarstwa Krajowego został utworzony Fundusz Gwarancyjny dla rozwoju innowacyjności MSP w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (FG POIG). 

Z końcem roku do BGK trafiło 250 mln zł, dzięki czemu kwota, która jeszcze do niedawna zagrożona była niewykorzystaniem w ramach POIG, pozwoli na uruchomienie preferencyjnych gwarancji kredytowych dla innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Gwarancje na innowacje umożliwią firmom pozyskanie kredytów o łącznej wartości 416 mln zł. 

Gwarancje na innowacje pozwolą skutecznie ubiegać się o kredyt w bankach komercyjnych, które podpiszą umowę z BGK, zabezpieczając spłatę 60 proc. wartości kredytu. Gwarancje te będą udzielane bez opłat prowizyjnych, a warunki ich uzyskania będą równie proste, jak w przypadku programu gwarancji de minimis. 

Gwarancje na innowacje działające w ramach FG POIG pozwolą BGK przetestować nowy produkt przed uruchomieniem środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]