Finanse

Pilne zmiany w płatnościach kartami

fot. Adobe Stock

Visa i Mastercard zmieniły limity płatności kartami w kwocie do 100 złotych bez konieczności podania PIN-u. Jak podała firma Polskie ePłatności, w trybie pilnym przygotowywana jest aktualizacja oprogramowania terminali.

Mając na uwadze bezpieczeństwo przedsiębiorców i konsumentów, Polskie ePłatności – jeden z największych na polskim rynku procesorów płatności bezgotówkowych - jest już przygotowany na zmianę wysokości limitu kwoty płatności bez potwierdzania kodem PIN do 100 zł.

Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi organizacji płatniczych, już od 20.03.2020 oprogramowanie urządzeń będzie sukcesywnie aktualizowane, zaczynając od branż krytycznych, czyli branży spożywczej, w aptekach i drogeriach. 

W czasie wzmożonych działań, mających na celu redukcję ryzyka zachorowania na COVID-19, ważne jest, by ograniczyć bezpośredniego dotykania powierzchni w miejscach publicznych. W związku z tym uczestnicy rynku płatniczego, w tym Polskie ePłatności, szczególną troskę przywiązują do bezpieczeństwa przedsiębiorców oraz klientów, chcąc zapewnić jak najmniejszą styczność z klawiaturą terminali płatniczych. Z danych własnych Polskich ePłatności wynika, że średnia wartość transakcji dokonanych na ich terminalach w 2019 roku wynosiła 44 zł. Aby jednak jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę transakcji z koniecznością potwierdzania PIN-em, przydatne jest podwyższenie kwoty do 100 zł. 

- W obliczu zagrożenia, z jakim mamy do czynienia, przykładamy szczególnie uwagę do jak najszybszego reagowania i dostarczania bezpiecznych rozwiązań, chroniących naszych klientów oraz wszystkich konsumentów. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby gotowość do podwyższenie kwoty limitu bez konieczności dotykania klawiatury wprowadzić jako jedni z pierwszych – komentuje Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.

Wszystkie nowo instalowane terminale PeP są w wersji uaktualnionej i gotowe do przyjmowania płatności z podwyższonym limitem. Do tej pory, każda transakcja powyżej kwoty 50 zł wymagała potwierdzenia kodem PIN. Mastercard i Visa dostały zgody Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limity do 100 zł już w 2018 r., jednak wymagało to prac wdrożeniowych wszystkich uczestników rynku. Początkowo planowano zastosowanie nowego limitu jesienią 2020 roku. Po prośbach o podwyższenie limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi do 100 zł wystosowanych przez KNF do NBP oraz Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego do organizacji płatniczych, Visa i Mastercard, zastosowując się do powyższych, zmieniły limity na 100 zł.  Polskie ePłatności  zgodnie z otrzymanymi wytycznymi organizacji płatniczych, już od 20.03.2020 zaczną sukcesywnie aktualizować oprogramowanie urządzeń, zaczynając od branż wskazanych jako priorytetowe, czyli w branży spożywczej, w aptekach i drogeriach. Przyjmowanie płatności poniżej 100 zł bez konieczności potwierdzania kodem PIN będzie możliwe po pobraniu konfiguracji. 

- Polskie ePłatności przetestowały działanie terminali PeP z podwyższonym limitem już w lecie 2019 roku i wszystkie testy wypadły pomyślnie – dodaje Wacław Irzeński, wiceprezes zarządu ds. IT.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?