Finanse

Norwegia ogranicza tzw. Fundusze Norweskie przez zagrożenie dla praworządności w Polsce

fot. Adobe Stock

Norweski rząd wstrzymał podpisanie umowy umożliwiającej przekazanie pieniędzy w ramach tzw. Funduszy Norweskich w obszarze związanym z wymiarem sprawiedliwości - poinformował sekretarz stanu w norweskim MSZ.

Chodzi o niecałe 300 mln złotych. Łącznie w ramach Funduszy Norweskich do Polski w latach 2014-2021 miało popłynąć 3,3 mld złotych. Jak zapewnia strona norweska, wstrzymanie wypłaty środków z programu wymiaru sprawiedliwości nie wpływa na inne programy, które dotyczą m.in. organizacji pozarządowych.

Decyzję norweskiego rządu poprzedził wniosek Norweskiej Administracji Sądowej. Sprawę skomentował już polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak wynika z komunikatu, do MSZ nie wpłynęła jeszcze oficjalna informacja o udziale strony norweskiej w programie. Ponadto w komunikacie poinformowano o uwagach Polski co do stanu prawodządności w Norwegii:

- Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii. Dotyczy to krytycznej  oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet). Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy - brzmi komunikat.

 Głównymi odbiorcami programu Funduszy Norweskich są mikro, małe i średnie firmy działające na terytorium Polski i realizujące projekt na terenie RP, w szczególności we współpracy z podmiotami norweskimi. W ramach programu realizowane sądziałania mające na celu stymulowanie współpracy pomiędzy Polską a Norwegią, zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?