Prawo

Intel Extreme Masters 2020 bez publiczności. Decyzja słuszna, ale kontrowersyjna [OPINIA]

fot. Adobe Stock

 

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020. Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Odnosząc się do decyzji Wojewody Śląskiego z dnia 27 lutego 2020 r. o zakazie udziału publiczności w Intel Extreme Masters w Katowicach, należy wskazać, iż jest to decyzja słuszna, ale spóźniona. Należy zgodzić się z Wojewodą Śląskim, iż w obecnej chwili istnieje zbyt duże ryzyko epidemiologicznie i z tego powodu udział publiczności w wydarzeniu został słusznie odwołany. Można mieć jednak obiekcje co do czasu decyzji Wojewody ww. przedmiocie. Decyzja ta została wydana na 16 godzin przed otwarciem wydarzenia, a zatem wszyscy zainteresowani zdążyli się już pojawić w Katowicach. Tym samym ryzyko zakażaniem koronawirusem zostało jedynie ograniczone, a nie usunięte.

Intel Extreme Masters Katowice jest imprezą sportową, która odbywa się cyklicznie. Zatem w świetle pierwszych doniesień o przypadkach zakażenia w Chinach, a w szczególności we Włoszech, możliwe było szybsze wydanie decyzji w tym zakresie. Z pewnością takie działanie przyniosłoby lepsze efekty niż nagłe zakazanie udziału publiczności w wydarzeniu na chwilę przed jego otwarciem. Zaistniała sytuacja jest również trudna dla organizatora rozgrywek. Nie może on bowiem liczyć na zyski, które wygenerowaliby fizyczni uczestnicy wydarzenia i choć pewnie zaistniały stan faktyczny spowoduje jeszcze większe zainteresowanie wydarzeniem w kanałach internetowych i w serwisach streamingowych, to i tak zysk uzyskany z powyższych źródeł będzie niższy niż utracone korzyści.

Sytuacja ta pokazała również niekonsekwencję wśród organów administracji państwowej w kontekście podchodzenia do zagrożenia wirusem – dla przypomnienia na początku lutego 2020 r. odbyły się w Poznaniu targi Budma, w której uczestniczyły firmy z Chin, a która to impreza nie została odwołana, bądź wobec której nie ustanowiono ograniczeń.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?