Finanse

BGK i EFI z miliardami dla małych i średnich przedsiębiorstw

fot. materiały prasowe

 

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pozyskał z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) środki na gwarancje, które pozwolą zabezpieczyć spłatę kredytów o wartości aż 10,5 mld zł. Pieniądze pochodzą z unijnego programu gwarancyjnego COSME i mogą z nich skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pula dostępnych dla MŚP gwarancji w tym programie, od początku jego działania, wzrosła już dziesięciokrotnie: z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł.

Zwiększenie puli gwarancji w programie COSME jest wynikiem podpisanej przez BGK i EFI umowy podwyższającej dostępny limit do 8,4 mld zł.

- Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z sektorem bankowym kreuje rozwiązania, dając szansę przedsiębiorczym, przede wszystkim tym, którym trudno jest uzyskać kredyt. Gwarancje COSME to bardzo ważny program, który pozwala jeszcze lepiej rozwijać się polskiej gospodarce. Przez prawie cztery lata trwania programu udzieliliśmy ponad 25 tys. gwarancji dla 22 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 4,4 mld zł. Dlatego ogromnie mnie cieszy, że dzięki podpisanej umowie z EFI, mamy aż 8,4 mld zł na gwarancje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki tym pieniądzom możemy zagwarantować aż 10,5 mld zł kredytów - mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

BGK jako pierwszy bank w Europie podpisał umowę COSME z EFI z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) w 2015 r.

- Wspieranie rozwoju MŚP stanowi podstawę działalności Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Cieszymy się ze współpracy z Komisją Europejską i BGK przy wspieraniu mniejszych firm w Polsce. To dla nas ważne, by towarzyszyć im w ich rozwoju. Program COSME okazał się bardzo skutecznym systemem gwarancji, a podniesienie jego limitu jest dowodem na wysokie zapotrzebowanie w polskiej gospodarce na ten rodzaj finansowania – dodał Alessandro Tappi, dyrektor finansowy EFI.

- Biorąc pod uwagę popyt na kredyty w ostatnich czterech latach, jest oczywiste, że współpraca pomiędzy BGK i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w programie COSME okazała się być wielkim sukcesem. Już około 22 tys. małych firm w Polsce skorzystało z lepszego dostępu do finansowania, by założyć i rozwijać swoją działalność. Dzięki uzgodnionej umowie, jeszcze więcej polskich MŚP odczuje pozytywne efekty unijnego wsparcia - stwierdził Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Gwarancje pozwolą zabezpieczyć kredyty o wartości aż 10,5 mld zł, a podpisanie umowy oznacza również, że mikro, małe i średnie firmy będą mogły o rok dłużej, tj. do  końca października 2021 r., korzystać z programu, który ułatwia uzyskanie kredytów na rozwój i działalność bieżącą. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych dotychczas gwarancjami COSME wyniosła 5,5 mld zł.

Gdzie po gwarancje

Gwarancje z programu COSME oferuje 11 banków współpracujących z BGK: Alior Bank S.A., BOŚ S.A., Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., PKO Bank Polski S.A., Nest Bank S.A., Santander Bank Polska S.A.,  banki spółdzielcze, tj. Bank Spółdzielczy w Brodnicy, SGB-Bank S.A. oraz Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Gwarancja COSME udzielana jest z programu COSME oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFIS pozwala EBI i EFI na finansowanie większej liczby często bardziej ryzykownych przedsięwzięć oraz zapewnia MŚP lepszy dostęp do finansowania. Proces wdrażania gwarancji COSME wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]