Pasje

Zalew pseudoprzyjemności

fot. Adobe Stock

Klikając „Lubię to” w aplikacji Facebooka zachowujemy się jak uzależnieni hazardziści, którzy liczą, że dostaną więcej lajków niż inni. Niestety, uzależnienie behawioralne jest dziś podstawą biznesu wielu firm. Rozwiązanie? Cyfrowy minimalizm.

Przed rokiem 2013 Adam Alter niespecjalnie interesował się technologią jako przedmiotem badań. Jako wykładowca biznesu, z doktoratem z psychologii społecznej z Princeton, zgłębiał większe kwestie – jak cechy otaczającego nas świata wpływają na nasze myśli i zachowanie.

Na przykład w swoim doktoracie badał sprawę tego, jak przypadkowe powiązania między jednym a drugim człowiekiem mogą wpływać na ich wzajemne uczucia. „Jeżeli odkryjesz, że masz tę samą datę urodzin jak ktoś inny, kto zrobił coś strasznego – wyjaśnił mi Alter – nienawidzisz go jeszcze bardziej, niż gdybyś tej informacji nie miał”.

W swojej pierwszej książce, „Drunk Tank Pink”, skatalogował liczne podobne przypadki, w których pozornie nieistotne czynniki środowiskowe powodowały duże zmiany w zachowaniu. Jej tytuł odnosi się do badania, które wykazało, że agresywni pijani więźniowie z więzienia marynarki wojennej w Seattle wyraźnie się uspokajali po spędzeniu zaledwie piętnastu minut w celi pomalowanej na szczególny odcień jaskrawego różu (pepto-bismol pink), tak samo jak kanadyjscy uczniowie, jeżeli lekcje odbywały się w sali o ścianach tego koloru. Książka ujawnia również, że zdjęcie w czerwonej koszuli umieszczone na profilu randkowym wzbudzi znacznie większe zainteresowanie niż w ubraniu o jakimkolwiek innym kolorze, i że im łatwiejsze do wymówienia jest czyjeś imię, tym szybszy awans w branży prawniczej.

Tym, co sprawiło, że rok 2013 stał się punktem zwrotnym w karierze Altera, był lot przez cały kraj, z Nowego Jorku do Los Angeles. – Miałem wielkie plany, że trochę pośpię, a trochę popracuję – powiedział mi. – Ale kiedy samolot kołował na pas startowy, zacząłem grać na telefonie w prostą grę strategiczną zwaną 2048. Kiedy lądowaliśmy sześć godzin później, wciąż w nią grałem.

Po wydaniu „Drunk Tank Pink” Alter zaczął poszukiwać nowego tematu – a poszukiwania te wciąż doprowadzały go z powrotem do podstawowego pytania: „Jaki jest najważniejszy czynnik kształtujący dzisiaj nasze życie?”. Jego doświadczenie z obsesyjną grą przez cały sześciogodzinny lot nagle przyniosło jasną odpowiedź: nasze ekrany.

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?