Nowe Technologie

PKO BP automatyzuje obieg dokumentów. Stacje Nanovo w 500 oddziałach banku

fot. materiały prasowe

 

Nanovo dostarcza rozwiązanie usprawniające i cyfryzujące proces podpisywania dokumentów w oddziałach największego banku w Polsce. Klienci PKO Banku Polskiego mogą złożyć podpis dla wybranych usług transakcyjnych: wpłata i wypłata gotówki w PLN i w walutach wymienialnych oraz polecenie przelewu w PLN na ekranie dotykowym. Rozwiązanie dostępne jest już w 56 oddziałach banku – w tym we flagowym oddziale w warszawskiej Rotundzie. Do końca czerwca 2020 roku w ekrany będzie wyposażone 500 oddziałów.

W branży finansowej odbywają się tysiące spotkań, podczas których przekazywane są informacje sprzedażowe, marketingowe oraz potwierdzane są różne dokumenty. Szereg procesów lub czynności wciąż jest wspieranych papierem (ulotki, formularze i drukowane umowy). PKO Bank Polski, największy bank w Polsce, będący liderem transformacji cyfrowej sektora finansowego, dążąc do usprawnień procesu sprzedażowego rozpoczął wdrożenie podpisu na ekranie dotykowym dla wybranych transakcji, które do tej pory były prowadzone w tradycyjny sposób. Do końca czerwca 2020 roku łączna liczba oddziałów wyposażonych w ekrany wyniesie 500.

- Wdrażane przez nas rozwiązanie skraca czas obsługi co wpływa na większą satysfakcję klientów, a jednocześnie wprowadza w sposób automatyczny pełny elektroniczny obieg dokumentów i pozwala na znaczącą redukcję zużywanego papieru. Naszym celem jest dalsze wzmacnianie wizerunku PKO Banku Polskiego jako instytucji nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie, ale również wprowadzającej proekologiczne rozwiązania. Digitalizacja procesów jest jednym z kluczowych elementów strategii „PKO Bank Przyszłości” - powiedział Bartłomiej Wypchło, dyrektor Sieci i Wsparcia Sprzedaży PKO Banku Polskiego.

Nowe urządzenia wdrażane w oddziałach banku otwierają możliwość łączenia w jednym rozwiązaniu istotnych elementów obsługi klientów – bezpośrednią i kontekstową komunikację z klientem oraz proces podpisywania dokumentów. Z poziomu jednego urządzenia (stacji roboczej) można dowiedzieć się więcej na temat oferowanych produktów bankowych, podpisać dokument oraz w asyście doradcy zalogować do serwisu internetowego.

Partnerem PKO Banku Polskiego w tym procesie jest firma Nanovo, która odpowiada za wdrożenie i obsługę techniczną rozwiązania. Bazowym systemem jest autorskie oprogramowanie SIGNIO.

- Zaufanie, jakim obdarzyła nas tak ważna dla polskiego sektora finansowego i całej gospodarki instytucja jest najlepszym dowodem na to, że rozwiązanie Nanovo jest efektywną odpowiedzią na realne potrzeby rynku. Wspólnie pracowaliśmy nad koncepcją pozwalającą usprawnić i scyfryzować proces podpisywania dokumentów, wpisując się w wizję i strategię banku. Wysoce cenimy sobie partnerską współpracę z PKO Bankiem Polskim - dodał Piotr Badowski, prezes zarządu Nanovo.

Wprowadzenie do oddziałów PKO Banku Polskiego rozwiązania podpisu na ekranie dotykowym współzaprojektowanego przez Nanovo wpisuje się w politykę banku, której celem jest ograniczenie zużycia papieru i optymalizacja procesu obiegu dokumentów.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?