Prawo

Rzecznik MŚP: Będę bronił biznesmenki nękane przez ZUS!

fot. Adobe Stock

Rzecznik MŚP skomentował protesty kobiet-właścicielek firm, które odbyły się 8 stycznia przed siedzibami ZUS. Jak zadeklarował Adam Abramowicz, w ich sprawach będą podejmowane interwencje.

Przypomnijmy, 8 stycznia w kilkunastu miastach odbył się prostest zorganizowany przez "Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS". Stowarzyszenie sprzeciwia się masowym kontrolom i podejrzeniom o wyłudzanie składek kobiet, które prowadziły działalność gospodarczą i urodziły dziecko.

- Kobiety protestujące 8 stycznia przed siedzibami ZUS w Polsce to biznesmenki nękane przez Urząd tylko dlatego, że usiłowały łączyć prowadzenie działalności gospodarczej z macierzyństwem. Nie złamały prawa, a mimo to ZUS masowo żąda zwrotu wypłacanych im świadczeń wraz z odsetkami. Nie ma na to innego wytłumaczenia jak urzędnicza nadgorliwość w trosce o stan finansów Funduszu - zadeklarował Adam Abramowicz.

Jak zaznaczył, nawet taki cel nie uświęci pozaprawnych środków. - Jeżeli nawet są w tej grupie kobiety, które zarejestrowały i prowadziły działalność gospodarczą po to by w przyszłości zapewnić utrzymanie swoim dzieciom; które płaciły dobrowolne składki chorobowe, aby po urodzeniu dziecka móc skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w wymiarze adekwatnym do uiszczanych wcześniej składek – to należy im dać medal za przedsiębiorczość i odpowiedzialne macierzyństwo, zamiast nękać kontrolami i egzekucjami niczym oszustów skarbowych - dodał.

 

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?