Nowe Technologie

PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz razem na rzecz technologii wodorowej

fot. materiały prasowe

Podczas konferencji Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen oraz Krzysztof Zdziarski, wiceprezes zarządu Pesa Bydgoszcz ds. operacyjnych podpisali list intencyjny w zakresie współpracy przy rozwoju zeroemisyjnego transportu towarowego.

 Celem projektu jest stworzenie pierwszego, polskiego pojazdu szynowego zasilanego wodorem. Współpraca obejmie wymianę informacji oraz badania, które doprowadzą do opracowania przez Pesa Bydgoszcz pojazdu szynowego wyposażonego w napęd oparty na wodorowych ogniwach paliwowych. W konsekwencji obie firmy przeprowadzą testy pojazdów szynowych zasilanych wodorem i docelowo wdrożą je do komercyjnych rozwiązań. Technologia ta będzie mogła zostać wykorzystana zarówno w lokomotywach towarowych, jak i pojazdach szynowych przeznaczonych do przewozu osób.

- Jestem przekonany, że pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacji. Wodór jest paliwem, które daje szansę na to, aby kolejne pokolenia mogły żyć w czystszym środowisku. Jego zaletą jest też stosunkowo duży zasięg i krótki czas tankowania, dlatego idealnym będzie wykorzystywanie tego paliwa do pracy ciężkich pojazdów szynowych – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu ds. Operacyjnych.

To drugi taki list podpisany przez PKN Orlen w zakresie rozwoju projektów związanych z wodorem. Kilka miesięcy temu podjęto współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropoli ą.

   PKN Orlen już teraz, w ramach grupy kapitałowej, w procesie produkcyjnym wytwarza blisko 45 ton wysokiej jakości wodoru na godzinę. Prowadzimy sprzedaż tego surowca dla aut osobowych na dwóch stacjach w Niemczech. Niebawem wodór zatankować będą mogli także kierowcy samochodów osobowych w Czechach, bowiem Unipetrol z Grupy Orlen w przyszłym roku rozpocznie budowę trzech stacji wodorowych. Teraz rozszerzamy nasz potencjalny rynek zbytu również o transport szynowy, który w przyszłości będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie na wodór niż transport samochodowy – dodał Józef Węgrecki.

- Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym, a współpraca z największym producentem paliw w regionie w tym zakresie daje nam niepowtarzalną okazję do wdrożenia rozwiązań o dużym stopniu skalowalności. Na początek będą to lokomotywy towarowe z napędem wodorowym. Docelowo będziemy mogli wyprodukować całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego – mówi Krzysztof Zdziarski, wiceprezes zarządu Pesa Bydgoszcz ds. operacyjnych.

Pierwsze pojazdy zasilane wodorem będą prawdopodobnie wykorzystywane z zakładach Orlenu. Dopiero w kolejnym etapie wyjadą na trasy. Jak zaznaczył Krzysztof Zdziarski, najbardziej optymalne wydają się trasy, które posiadają zarówno części zelektryfikowane, jak i pozbawione dostępu do zasilania energią elektryczną. Jedną z nich jest trasa między Gdynią, a Helem.

Technologia wodorowa staje się coraz popularniejsza w sektorze transportu szynowego. Niedawno pojazdy tego typu zamówili niemieccy przewoźnicy, a rząd niemiecki ma pokryć aż 40 proc. kosztów paliwa wodorowego.  Napędzanie pojazdów za pomocą wodorowych ogniw paliwowych najbardziej rozpowszechnione jest w Japonii oraz w Kalifornii. Polska, między innymi za sprawą PKN Orlen to jeden z największych producentów wodoru na świecie.

Podpisanie dokumentu skomentował także Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Jesteśmy świadomi zachodzących zmian. Podobnie jak inne koncerny paliwowe  przygotowujemy się do transformacji energetycznej. Dlatego koncentrujemy nasze działania i plany inwestycyjne między innymi na rozwoju sektora petrochemicznego, inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz na rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Podjęliśmy już decyzję o budowie instalacji do doczyszczania wodoru, która powstanie w zakładzie w Trzebini, należącym do spółki ORLEN Południe. Rozpoczęcie produkcji czystego paliwa wodorowego, który wykorzystywany będzie do napędu pojazdów elektrycznych, w tym lokomotyw planowane jest w 2021 roku. Podpisany drugi w bieżącym roku, po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, list intencyjny z Pesa Bydgoszcz to kolejny etap, służący rozwojowi transportu opartego na ekologicznej technologii – powiedział Daniel Obajtek.

Wodór to jedno z kluczowych źródeł czystej energii wspieranych przez Unię Europejską w celu budowy gospodarki zeroemisyjnej. Rozwiązanie to jest sukcesywnie wdrażane w całym transporcie osobowym i towarowym.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]