Finanse

Polacy na przedświąteczne podróże wydadzą mniej niż na prezenty

fot. materiały prasowe

Ponad 14 milionów Polaków podróżuje do swoich rodzinnych domów na święta. Tymczasem na świąteczne podróże Polacy wydadzą średnio 660 zł, a na zakup prezentów - 775 zł

 Przeciętny Polak przemierzy średnio dystans 206 kilometrów (co odpowiada odległości między Poznaniem a Łodzią), aby wrócić na święta do rodzinnego domu. W innych europejskich krajach ta średnia jest ponad dwa razy większa (516 km). 13 proc. Polaków jako środek transportu wybierze samolot, 20 proc. pociąg, a ponad 92 proc. przebadanych respondentów czeka przynajmniej jedna podróż samochodem lub autobusem. Z badania wynika, że największe odległości poszczególnymi środkami transportu przebywają: Portugalczycy (891 km samolotem), Irlandczycy (814 km pociągiem) oraz Szwedzi (754 km samochodem).

Koszty podróży Polaków do domu na święta wynoszą średnio 660 zł i są niższe od średniej europejskiej (niemal 1,4 tys. zł). Na ten cel zaczynamy odkładać pieniądze już miesiąc przed Bożym Narodzeniem.

Najwięcej podróżnych wyruszy w drogę w Wigilię - 24 grudnia to najpopularniejszy termin na powrót do domu. Najczęściej Polaków motywuje do tego chęć spotkania się ze swoimi rodzicami, ale także tęsknota za ukochanym zwierzakiem – w tym celu dystans pokonuje niemal co trzeci ankietowany (31 proc.). 

Liczy się prezent

Pomimo wysokich kosztów podróży, większość Polaków (76 proc.) jest zdania, że sama ich obecność w domu na święta nie może być traktowana jako prezent dla najbliższych. W związku z tym dodatkowo na same świąteczne upominki wydają średnio 775 zł (średnia europejska to niewiele ponad 1 tys. zł).

14 proc. ankietowanych w badaniu Mastercard rezerwuje bilety na podróż do domu na Boże Narodzenie już z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Niewiele mniejszy odsetek, bo 12 proc. respondentów, ma inne podejście i planuje swoją podróż last minute, zaledwie kilka dni przed Gwiazdką. Uśredniając, przeciętny Polak powrót na święta do domu organizuje już 44 dni wcześniej. Część ankietowanych (13 proc.) decyduje się swoją obecnością zrobić bliskim świąteczną niespodziankę.

- Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi pracuje z dala od miejsca, w którym się wychowali, często zagranicą. Nie zmienia to jednak faktu, że święta to czas powrotu do domu rodzinnego. W przedświątecznej gorączce ważna jest wygoda zakupów i płatności. Jeśli te są dla nas mniej kłopotliwe i szybkie, więcej czasu możemy poświęcić na wybór idealnych prezentów i na spotkania z bliskimi, które w okresie świątecznym są prawdziwie bezcenne – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

Podróże tak, ale niekoniecznie do domu…

Podróżowanie w okresie świąt niekoniecznie musi się wiązać z powrotem do rodzinnego domu. Już 13 proc. Polaków w tym czasie decyduje się na wyjazd turystyczny i jest to niewiele gorszy wynik od średniej europejskiej (19 proc.). Dla niemal co czwartego ankietowanego (24 proc.) jest to mniej stresujące niż święta w domu. 19 proc. respondentów z Polski argumentuje ten wybór chęcią „złapania” odrobiny słońca, zaś 14 proc. preferuję tę opcję, ponieważ woli uniknąć rodzinnych sprzeczek.

Z badania Mastercard wynika także, że 14 proc. Polaków nie jest w stanie wrócić do domu na święta. Najczęstszym powodem (26 proc.) jest spędzanie Bożego Narodzenia z rodzicami partnera/partnerki. Ponad co piąty ankietowany (21 proc.) pracuje w okresie świątecznym, zaś 14% nie może sobie pozwolić na powrót do domu z przyczyn finansowych. Brak fizycznego kontaktu rekompensują takie rozwiązania jak Skype czy FaceTime, z których w Wigilię planuje skorzystać 28 proc. ankietowanych z Polski.

 

PORADY MASTERCARD – JAK ZARZĄDZAĆ ŚWIĄTECZNYMI WYDATKAMI?

Zaplanuj świąteczny budżet

Obejmie on różne obszary, takie jak jedzenie, prezenty, podróże czy świąteczne dekoracje. Zaplanuj każdy z nich tak, abyś nie wydał więcej niż założyłeś. W przedświątecznym szaleństwie łatwo bowiem ulec pokusie i podejmować decyzje zakupowe w oparciu o emocje.

Wydawaj bezpiecznie

Rób zakupy online tylko u sprawdzonych sprzedawców, a jeśli któregoś z nich nie znasz, lepiej poszukaj dodatkowych informacji na jego temat. Płać kartą, żeby móc skorzystać z usługi chargeback chroniącej cię przed nieuczciwością sprzedawców. Pamiętaj też, że jeśli jesteś użytkownikiem programu Mastercard Bezcenne Chwile, każda transakcja kartą, również ta online, gwarantuje punkty przybliżające do realizacji twoich pasji, a u ponad 80 partnerów programu mnożnik punktów jest jeszcze bardziej atrakcyjny. 

Zaplanuj swoje zakupy

Pomyśl o tym, co chcesz kupić i dla kogo – to pozwoli ci uniknąć stresujących zakupów na ostatnią chwilę, a jednocześnie pomoże nabyć dany produkt w najlepszej możliwej cenie.

Wcześniej zaplanuj swoją podróż

Niezależnie, czy będziesz wracać samolotem, pociągiem czy autobusem – im mniej miejsc będzie dostępnych, tym ich ceny będą wyższe. 

Wcześniej zarezerwuj nocleg

Podobna rada tyczy się tych wszystkich, którzy w okresie świątecznym wyjeżdżają na zagraniczne wakacje – kiedy dostępność pokoi w hotelu jest jeszcze stosunkowo duża, można liczyć na atrakcyjniejszą cenę. 

Spróbuj zaoszczędzić i mądrze dysponuj kredytem

Grudzień to pod kątem wydatków miesiąc jak żaden inny, więc postaraj się do niego przygotować już wcześniej i zaoszczędź pieniądze. Jeśli korzystasz z karty kredytowej, wydatki najlepiej spłacić już w styczniu, który jest zazwyczaj nieco „lżejszym” miesiącem dla naszego portfela.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]