Finanse

Dawid Rożek, współtwórca G2A, stworzył polski fintech Zen

fot. Adobe Stock

Fintech Zen ogłosił plany dotyczące udostępnienia przedsiębiorcom kompleksowego pakietu usług finansowych, przy strategicznym wsparciu technologicznym Mastercard. Oferta ZEN obejmie m.in. obsługę konta i płatności, a także wydawanie kart płatniczych.

Założycielem fintechu jest Dawid Rożek, współtwórca odnoszącej międzynarodowe sukcesy platformy gamingowej G2A. Nazwa Zen jest akronimem „zero effort non-bank”. Celem firmy jest zapewnienie sposonu na zarządzanie finansami, z pominięciem uciążliwych formalności, a także opłat związanych z tradycyjną ofertą bankową dla firm.

Zen został zaprojektowany z myślą o potrzebach mikroprzedsiębiorców oraz firm MŚP działających w internecie. Usługi fintechu mają zostać udostępnione klientom w pierwszej połowie 2020 r. Będą oferowane wyłącznie online i za pośrednictwem aplikacji mobilnej. 

Oferta ZEN obejmie m.in. konto bankowe IBAN umożliwiające obsługę przelewów krajowych i zagranicznych po korzystnych kursach walutowych, karty płatnicze dla właścicieli i pracowników firmy, a dla przedsiębiorstw z branży e-commerce – obsługę płatności online.

- Na polskim rynku jest dostępnych coraz więcej innowacyjnych usług oferowanych przez sektor fintech, z których mogą korzystać konsumenci. Do tej pory oferta graczy pozabankowych dla firm była jednak de facto ograniczona do usług finansowania działalności, takich jak leasing czy faktoring. ZEN wypełni istniejącą niszę, zapewniając przedsiębiorcom wygodny sposób zarządzania finansami firmy bez uciążliwych procedur i biurokracji – dodaje Dawid Rożek.

Do zespołu Zen dołączył również Michał Bogusławski, który wcześniej w PayPal zarządzał sprzedażą na 23 rynkach i odpowiadał za strategicznych klientów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jako Commercial Director w Zen zajmie się budowaniem oferty i rozwojem biznesu firmy.

- Jestem podekscytowany wyzwaniem, jakie stoi przed nami przy budowaniu ZEN i naszej pozycji rynkowej w Polsce i na świecie. Wierzę, że możemy zmienić rynek, faktycznie dostarczając usługi w duchu ‘zero effort’, na początek dla firm, a w przyszłości także dla klientów indywidualnych – mówi Michał Bogusławski.

Strategicznym partnerem technologicznym ZEN jest Mastercard, który współpracuje z fintechem m.in. w zakresie wydawania kart płatniczych i obsługi płatności, ale też wprowadzenia usług ZEN na rynek oraz ich udostępnienia w środowisku bankowości otwartej.

- Mastercard jest partnerem pierwszego wyboru dla firm fintech, nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. W Europie współpracujemy z 60 różnymi startupami i cyfrowymi bankami, w tym z takimi markami jak Revolut, N26, Monzo czy TransferWise. Wiemy, że najbardziej innowacyjne pomysły powstają dzięki połączeniu sił startupów i dużych graczy, dlatego chętnie współpracujemy z fintechami, oferując im nasz know-how, sprawdzone, innowacyjne rozwiązania i globalny zasięg – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w polskim oddziale Mastercard Europe.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]