Wydarzenia

IV Forum Inteligentnego Rozwoju: Gra o przyszłość 

fot. materiały prasowe

Pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry” 28-29 listopada odbyło się w Uniejowie IV Forum Inteligentnego Rozwoju, w którym wzięło udział 500 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających  o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu. Na program wydarzenia złożyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie dotyczące najnowszych technologii, sztucznej inteligencji, odpowiedzialnego rozporządzania funduszami unijnymi, ochrony własności intelektualnej, budowania współpracy biznesu z obszarem nauki,  automatyzacji  badań podstawowych, ich promocji i związanych z nią problemami, a także największych inwestycji w branży kolejowej. 

- Większość innowacyjnych projektów, które wdrażamy powstaje w PKP S.A. przy współpracy ze spółkami Grupy PKP. Do tej pory uruchomiliśmy projekt polegający na budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO przy dworcach kolejowych. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, budujemy nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku dworce w autorskiej formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Do 2023 roku powstanie ich w Polsce aż 40. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy wdrożyć, pilotażowo usługę carsharingu, w oparciu o samochody elektryczne, co jest naszą odpowiedzią na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu na tzw. ostatniej mili oraz kolejną zachęta do korzystania z kolei jako środka transportu. W dalszej perspektywie myślimy również o uruchomieniu przy dworcach usługi bikesharingu. Nowoczesna i innowacyjna kolej staje się powoli rzeczywistością. Tę pozytywną zmianę doceniają osoby z niej korzystające, których z roku na rok przybywa. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem liczba osób korzystających z transportu kolejowego wzrosła o 30 milionów – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP.

W dyskusjach głos zabrały uznane autorytety w dziedzinie nauki oraz przedsiębiorcy i inwestorzy mogący się pochwalić osiągnięciami we wdrażaniu innowacji na rynkach gospodarczych.

Brak umiejętności zarządzania jest powodem, dla którego w Polsce, na początkowym etapie działania, upada ok 85% spółek. Założyciele podmiotów o wysokim potencjale, często zapominają, że rozsądek w poruszaniu się po rynku finansowym jest równie istotny, co koncepcja na biznes. Dla minimalizacji ryzyka inwestycji i jednocześnie zapewnienia szybkiego rozwoju firmie istotne jest bieżące, codzienne wsparcie. Obserwując fundusze inwestycyjne, widzimy że główne funkcje które rozwijają to kontrola i sprawozdawczość. Nie są blisko biznesów, w które inwestują, ponieważ często nie mają do tego zasobów. My, w swojej strukturze posiadamy zespół, który służy spółkom portfelowym. Głównym jego zadaniem jest pomoc, konstruktywne wsparcie i współpraca przy rozwoju młodych firm, a nie controlling – powiedział Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay

W ramach Forum tradycyjnie odbyła się uroczysta Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W tym roku Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju była przyznawana dla całych organizacji, jak i za indywidualne osiągnięcia. 28 listopada poznaliśmy Laureatów czwartej edycji Nagrody, przyznawanej w dziewięciu kategoriach. Wyróżnienie otrzymały najbardziej innowacyjne projekty i nowatorskie inwestycje przekładające się na rozwój polskiej i globalnej gospodarki.

W tym roku po raz pierwszy zostały tez wręczone nagrody główne i honorowe. Podczas Gali Liderów Inteligentnego Rozwoju, która miała miejsce 29. listopada wręczono wyróżnienia honorowe Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju oraz nagrody główne w wybranych kategoriach. Galę poprowadził prezenter Marcin Prokop, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dla popularyzowania i promowania proinnowacyjnego sposobu myślenia i działania. Wręczenie nagród Laureatom było połączone z debatą finałową IV Forum Inteligentnego Rozwoju pt. „ Gra o przyszłość”.

Wydarzeniu towarzyszyły także liczne atrakcje, min.  prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, wyprodukowanego przez polską firmę ELIMEN, która wprowadza na świecie nową dyscyplinę, jaką jest  elektro-rallycross czy pokaz mody uniformów medycznych marki Medora. Całość zakończył piątkowy bankiet połączony z koncertem finałowym.

Głównym organizatorem i inicjatorem Forum Inteligentnego Rozwoju  było jak Centrum Inteligentnego Rozwoju, współorganizatorami tegorocznej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi  Fundusz Assay - niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN - producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PKP. Wśród patronów honorowych znaleźli się min.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Urząd Patentowy.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]