Wydarzenia

Rozdano Tęczowe Diamenty - nagrody dla firm wspierających osoby LGBT

fot. Natwest

W Warszawie rozdano Tęczowe Diamenty nagradzając firmy, organizacje i osoby, które w tym roku znacznie przyczyniły się do poprawy sytuacji osób LGBT+ w sferze zawodowej, tworząc przyjazne dla różnorodności miejsca pracy i debacie publicznej.

Wśród laureatów znaleźli się Nauczyciel Roku Przemysław Staroń, kancelaria prawna Dentons oraz sieć pracownicza banku Citi Pride Network Poland. Inicjatorem Tęczowych Diamentów w Polsce jest NatWest – National Westminster Bank.

Gala NatWest LGBT+ Diamonds 2019 to pierwsze i jedyne takie wydarzenie w Polsce, które promuje poszanowanie różnorodności seksualnej w życiu zawodowym i publicznym. Nagrodzono m.in. pracodawców, którzy podjęli realne działania antydyskryminacyjne czy oferują równy dostęp do pracowniczych benefitów dla osób w związkach jednopłciowych.

Z badań Work-Life Policy wynika, że inwestycja w budowanie miejsca pracy szanującego różnorodność może okazać się opłacalna, gdyż pracownicy ukrywający swoją orientację seksualną i tożsamość płciową odczuwają strach przed reakcją kolegów i wkładają ogromny wysiłek w skrywanie prawdy, zamiast spożytkować tę energię na pracę czy integrację z zespołem współpracowników. To szczególnie ważne w kontekście najnowszych badań amerykańskiej firmy Fitbit, która stworzyła ranking jakości życia w 77 największych miastach na świecie. Jednym z czynników oceniającym bezpieczeństwo w danym mieście była akceptacja dla osób LGBT. Pod tym względem Warszawa została sklasyfikowana dopiero na 71 miejscu.

Organizatorzy gali wspierającej osoby LGBT+ podkreślają, że zależy im na wspieraniu równości i poszanowaniu człowieka bez względu na jego orientację seksualną i tożsamość płciową. Z własnego doświadczenia wiedzą, że otwarta kultura pracy i wspierająca osoby homoseksualne, biseksualne czy transseksualne pozwala tym pracownikom na bycie bardziej zadowolonym, społecznym, a przez to kreatywnym i otwartym, co bezpośrednio przekłada się na ich efektywność pracy.

– Zależy nam na tym, aby ludzie pracujący w Polsce mogli realizować się zawodowo bez względu na swoją orientację i tożsamość płciową. Wspieramy i będziemy wspierać osoby LGBT+, co jest mocno zakorzenione w standardach naszej pracy. Warto szerzyć świadomość wśród pracodawców, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa nie decyduje o tym czy pracownicy są kompetentni, i czy są w stanie sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Chcemy by każdy z naszych pracowników mógł spełniać się w swojej pracy. Do niedawna robiliśmy to jako jedni z pierwszych w Polsce, ale teraz mamy poczucie, że właśnie rozpoczyna się nowy rozdział w kwestii odpowiedzialności społecznej biznesu w tym zakresie – powiedział Andrzej Pacek, dyrektor NatWest w Polsce. 

Wśród osób obecnych podczas gali byli m.in. prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego czy Ambasador Brytyjski Jonathan Knott. Na poszanowanie praw osób LGBT+ w przestrzeni publicznej zwrócił uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich. – W obliczu eskalacji społecznych konfliktów, dyskryminacji a nawet agresji wobec osób LGBT+, rola inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie tym zjawiskom jest nieoceniona. Z radością obserwuję, że wszelkie próby wykluczenia społeczności LGBT+ spotykają się ze sprzeciwem i reakcją społeczeństwa obywatelskiego, a także biznesu. Tam, gdzie nasz system prawny pozostaje dalece niesatysfakcjonujący, i nie zapewnia bezpieczeństwa i ochrony osobom LGBT+, pracodawcy mogą działać, i działają, aby zapełnić tę lukę wsparciem w miejscu pracy – podsumował galę Adam Bodnar.

Polskimi Tęczowymi Diamentami 2019 nagrodzono pracodawców, osoby indywidualne i najlepsze inicjatywy społeczne w 7 kategoriach. Dwa Tęczowe Diamenty przyznano pracodawcom. Pracodawcą roku wspierającym osoby LGBT+, który przyczynił się do wprowadzenia realnych zmian w swojej firmie została kancelaria Dentons Europe Dąbrowski Wspólnicy. To kolejne wyróżnienie w tym roku. Kilka miesięcy temu Igor Ostrowski, prawnik Dentons otrzymał nagrodę za wspieranie różnorodności seksualnej i pomoc we włączaniu do firmy osób z grupy LGBT+. Z kolei w kategorii pracownicza sieć LGBT roku wygrała sieć Citi Pride Network Poland – Citi Banku Handlowego.

Trzy kobiety i jeden mężczyzna otrzymali tytuł „Ambasadorów społeczności LGBT+” za odważne wyrażanie swoich poglądów i promowanie zmian myślenia w swoich środowiskach. Ambasadorką osób LGBT w biznesie została Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor Nielsen, firmy badawczej, która przygotowała unikatowy raport o osobach LGBT+ w roli konsumentów pt. „Tęczowe złotówki – konsumenci LGBT+ w Polsce”. Statuetki ambasadorek osób LGBT w życiu publicznym otrzymały dr Aneta Cybula, zajmująca się chorobami zakaźnymi w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz dziennikarka Aga Kozak za poruszanie ważnych społecznych tematów w sferze publicznej. Tytuł „Wschodzącej Gwiazdy” otrzymał Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, który podczas ceremonii przyznawania nagród w gronie pedagogicznym zaprosił na scenę swojego partnera życiowego.

Podczas gali nagrodzono inicjatywy społeczne i działania organizacji pozarządowych m.in. Fundację Wolontariat Równości, głównego organizatora Parady Równości oraz projekt „Hug Mom, Hug Dad” stowarzyszenia „My, Rodzice”, rodziców i bliskich osób LGBT. 

Gala NatWest LGBT+ Diamonds 2019 Polish Business Awards odbyła się 29 listopada w hotelu Westin w Warszawie. Gala została zorganizowana po raz drugi w Polsce, aby podziękować osobom i organizacjom, które w znaczący sposób zmieniają sytuację osób LGBT+ w środowisku zawodowym i publicznym. Organizatorem wydarzenia jest NatWest Poland, brytyjski bank posiadający w Polsce centrum usług wspólnych, które zatrudnia blisko 1500 pracowników w Polsce obsługujących placówki banku na całym świecie.

 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]